Co Rosjanie myślą o Polsce i Polakach?

14 lipca 2017 | | Rozmowy i wywiady | 2 komentarze

Wyszukaj: dr Jan Przybył Maciej Poręba Rosja rozmowa

Maciej Poręba, dr Jan Przybył i rosyjski punkt widzenia na Polskę i Polaków oraz znajomość spraw polskich w kraju naszych wschodnich sąsiadów

Zostawiliście 2 wypowiedzi w temacie “Co Rosjanie myślą o Polsce i Polakach?

  1. polak ukraińskiego pochodzenia napisał(a):

    Dzięki za rozmowę i wykład. Szkoda tylko, że w narracji bardziej „ciekawostek”, legend i opowiastek. Nie przekonały mnie, chociaż tak około 5% nowinek o tematyce rosyjskiej nie znałem. Ale krótko: z racji pochodzenia i historii zawsze, ale to zawsze Rosjan traktuję jak wrogów w dodatku o niższej cywilizacji i kulturze ogólnej. Prawdopodobnie nie wpuściłbym Rosjanina pod swój dach. Wolno mi? Wolno, bo to jest pogląd i mój wybór, a z tym się nie dyskutuje. Szkoda, że pan Poręba, podobno znawca, nie wspomniał o „drobnym incydencie” historii rosyjskiej w Warszawie z 4. listopada 1794 roku, zwanym „rzezią Pragi”, kiedy to hordy rosyjskie, zwane nie wiadomo dlaczego armią, wymordowały praktycznie całą, nieuzbrojoną przecież, ludność tej części Warszawy w ilości 20 tysięcy, co nie jest drobiazgiem. Tu osobisty wtręt: część mojej polskiej rodziny, jak mówią dokumenty parafialne, przybyła wtedy na wieś pod Skierniewicami właśnie z Pragi, gdzie mieszka do dziś. Byli właśnie najprawdopodobniej uchodźcami z rosyjskiego pogromu. Kończąc: zanim się zawyrokuje, że ten i ów „gada bzdury”, należy pochylić się nad licznymi doświadczeniami zwykłych ludzi i zadać sobie pytanie: dlaczego Polacy uważają się za wrogów Rosji. I mam odpowiedź, dlatego, że zdają sobie sprawę ze słabości swojego państwa, z tego, że przyczyną tej słabości była między innymi – agresywna postawa potęgi rosyjskiej wobec Polski od zawsze, traktowanie przez wszelką władzę rosyjską Polaków, ale również Ukraińców i inne nacje, jako niepotrzebny balast (p. Pamiętnik Murawjowa), wysysanie z okupowanych ziem polskich wszelkiego bogactwa, ewidentne, można powiedzieć „złośliwe” niszczenie tkanki polskiej, zbiorów kultury polskiej, skarbów narodowych etc. Całość oceniam merytorycznie, jak w szkółce, na „trzy z dwoma minusami”, bo inaczej się nie da.

  2. bwr napisał(a):

    „Islamiści to śmierdzący tchórze! Trzeba ich wieszać na sznurze wysmarowanym świńskim tłuszczem.” – dr Jan Przybył

Dodaj komentarz

Doceniasz to co robimy?
Czujesz się na siłach aby pomóc?
Wspomóż nas w dalszym działaniu

Wybierz swój abonament dobrowolny
Podziel się słowem
rezygnacja


Nasze nowości


Korea coraz groźniejsza!

Kim zyskał na sile


O mrocznych historiach III RP

Wojciech Sumliński


Ostro o patologiach zwanych: feminizm, gender i LGBT! Również o przymusowi szczepień dzieci!

Krzysztof Karoń


Formacje umundurowane pojawiły się na polskim wybrzeżu, w Gdyni!

Stanisław Michalkiewicz nie tylko o efektach umacniania pruskiej dyscypliny w Unii Europejskiej, także o jęku zawodu Michnikowszczyny z powodu postępowania sędzi Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, o przygotowaniach do dekompozycji w obozie władzy PiS, o zdejmowaniu majtek prezydentce Gronkiewicz-Waltz, o coraz wyższych i już międzynarodowych ambicjach prezydenta Andrzeja Dudy i jego oraz pana ministra Morawieckiego obietnicach • dalej »


Polska w Europie i świecie

Rozmowy Niedokończone – Beata Szydło