Dywizjon 308

10 września 2007 | | Historia, Pozostałe.

Wyszukaj: piloci wojna

Historia

Dywizjon został sformowany z pilotów Dywizjonu Myśliwskiego 2 pułku Lotniczego w Krakowie (we wrześniu 1939 pułk wchodził w skład lotnictwa Armii Kraków) powstał na początku września 1940 na lotnisku Squires Gate w Blackpool (hrabstwo Lancashire w północno-zachodniej Anglii). Lista personelu została zatwierdzona 9 września 1940 i już 12 września Dywizjon liczący 170 osób został przeniesiony na lotnisko Spece koło Liverpoolu. Na lotnisku tym Polacy zapoznali się z samolotami Master (treningowy) i Hurricane (myśliwski).

24 listopada 1940 na koncie Dywizjonu odnotowano pierwsze zwycięstwo powietrzne. Dokonał tego plut. pil. Mieczysław Parafiński strącając dwusilnikowy bombowiec Ju-88. Co ciekawe, zdarzenie to miało miejsce podczas lotu treningowego.

Dywizjon rozpoczął służbę bojową 1 grudnia 1940 przygotowując się także do lotów nocnych w celu odpierania nocnych nalotów prowadzonych przez hitlerowską Luftwaffe.

Na początku 1941 dywizjon został wyposażony w samoloty Spitfire. Nowy sprzęt został szybko opanowany przez pilotów, czego dowodem był sukces ppor. pil. Wandzilaka, który jako pierwszy spośród pilotów PSP w dniu 21 września 1941 zestrzelił samolot Fw-190.

W 1943 dywizjon został przydzielony do 2nd Tactical Air Force. Jego głównym zadaniem stało się niszczenie celów naziemnych. Piloci dywizjonu zniszczyli ogółem 536 pojazdów lądowych, 17 lokomotyw, 109 wagonów, 45 statków i 28 budynków.

Dywizjon 308 był jedną z najskuteczniejszych jednostek myśliwskich PSP (69 zestrzeleń pewnych, 13 prawdopodobnych, 21 uszkodzeń).

Odznaka Dywizjonu

Odznaka pamiątkowa dywizjonu została zatwierdzona w Dzienniku Rozkazów Naczelnego Wodza nr 4 poz. 43 z dnia 10 października 1943 roku. Odznaka dywizjonu wywodziła się z odznaki 121 eskadry myśliwskiej. Przedstawia ona uskrzydloną strzałę skierowaną w prawą stronę umieszczoną po przekątnej kwadratowej, ustawionej pod kątem 45° czarnej tarczy otoczonej złotą obwódką. W miejscu brzechwy strzały znajdują się trójkolorowe wypustki w barwach RAF (czerwonym, białym i niebieskim).

za wikipedią


  • Michal

   Nie bylo lepszej muzy?

  Doceniasz to co robimy?
  Czujesz się na siłach aby pomóc?
  Wspomóż nas w dalszym działaniu

  Wybierz swój abonament dobrowolny
  Podziel się słowem
  rezygnacja


  Nasze nowości

  Kult a pamięć. O stosunkach polsko-żydowskich w czasie Zagłady Kult a pamięć. O stosunkach polsko-żydowskich w czasie Zagłady

  Debata, a wśród gości: Paweł Lisicki, Piotr Semka, Marcin Urynowicz, Andrzej Żbikowski

  Czy obecne protesty dotyczą faktycznych problemów? Czy obecne protesty dotyczą faktycznych problemów?

  W ostatnim czasie można zaobserwować w Polsce wiele protestów społecznych. Stanisław Janecki zastanawia się nad ich zasadnością. Czy tego typu forma wyrażania poglądów ma jakiś sens?

  Rząd i nie tylko daje fory Niemcom? Rząd i nie tylko daje fory Niemcom?

  Robią nas w konia – na przykładzie Mercedesa

  Afera reprywatyzacyjna w stolicy Afera reprywatyzacyjna w stolicy

  Rozmowy Niedokończone

  Protesty przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żaronowcu Protesty przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żaronowcu

  Z filmoteki bezpieki – rozmowa Cezarego Gmyza z Moniką Litwińską

  Z parlamentu europejskiego: 22.10.2016 Z parlamentu europejskiego: 22.10.2016

  Rozmowa w PE

  Wielkie korporacje są właścicielami Rządu Wielkie korporacje są właścicielami Rządu

  W Stanach Zjednoczonych nie ma już takiego kapitalizmu, jaki znamy z podręczników a ogromną część rynku zagarnęły wielkie korporacje. Jednocześnie rozrastająca się sfera publiczna niszczy klasę średnią, więc Amerykanie coraz częściej myślą o znalezieniu stabilnej państwowej posady a nie o prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa – twierdzi Leszek „Nick” Sadowski – wydawca nowojorskiego „Nowego Dziennika” będącego jednym • dalej »

  Adam Michnik znieważył Prezydenta RP Adam Michnik znieważył Prezydenta RP

  Do znieważenia głowy państwa doszło na auli publicznej uczelni, Uniwersytetu Szczecińskiego. Zaproszona została tam osoba o poglądach skrajnych, w odczuciu wielu, wybitnie antypolskich. Uczelnia posłużyła zatem do walki politycznej i prezentowania „postaw fanatycznych” dążących do obalenia demokratycznie wybranej władzy.

  Ludzie w Polsce nie czytają Ewangelii, z niej można się dowiedzieć sporo o wrogach! Ludzie w Polsce nie czytają Ewangelii, z niej można się dowiedzieć sporo o wrogach!

  Stanisław Michalkiewicz o islamizmie czy komunizmie i obronie przed przeciwnikami chrześcijańskiej cywilizacji

  Stop pedagogice wstydu Stop pedagogice wstydu

  Konferencja popularnonaukowa w Sejmie RP

  Przyszłość polskiej kolei Przyszłość polskiej kolei

  Polski Punkt Widzenia – Krzysztof Mamiński

  Chcemy leczyć w Polsce, czyli czas na Zdrowie Plus Chcemy leczyć w Polsce, czyli czas na Zdrowie Plus

  Rozmowy Niedokończone

  Czy Tusk odpowie za Amber Gold? Czy Tusk odpowie za Amber Gold?

  Dlaczego powołano komisję śledczą ws. Amber Gold? Jaki obraz funkcjonowania państwa przedstawia? Kto poniesie odpowiedzialność za tą aferę? Jarosław Krajewski odniósł się do prac komisji.