Bez przeszłości nie ma przyszłości

25 lutego 1831 roku miała miejsce najbardziej krwawa bitwa powstania listopadowego pod Olszynką Grochowską. W 184. rocznicę bitwy po raz kolejny odbyła się inscenizacja historyczna. To żywa lekcja historii, która ocala od zapomnienia poległych w walce polskich żołnierzy walczących z 60-cio tysięczną armią feldmarszałka Iwana Dybicza.

Rekonstrukcja wydarzeń z 13 sierpnia 1944

13 sierpnia 1944 – jeden z najtragiczniejszych dni obrony Starówski podczas Powstania Warszawskiego. W tym dniu, w pobliżu pominika Kilińskiego powstańcy przejęli „zbobyczny” czołg niemiecki. W rzeczywistości była to pułapka: w wyniku eksplozji zginęło ponad trzystu powstańców i cywilów, którzy zbiegli się podziwiać zdobyty „czołg”.

Bitwa Warszawska – rekonstrukcja

Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych i najniezwyklejszych w dziejach ludzkości. Podobnie jak odsiecz wiedeńska uratowała chrześcijańską Europę przed Azją. Gdyby Polska nie odparła najazdu, nikt nie byłby już w stanie go powstrzymać: ani Niemcy, w których wciąż trwało rewolucyjne wrzenie (i których armię rozbrojono w Wersalu), ani Francja – wyniszczona wojną i sparaliżowana pacyfizmem. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, Ossów 15.08.2013