22 maja 2017 | | Opinie i komentarze | 3 komentarze

Wyszukaj: analiza armia bezpieczeństwo komentarz wojsko

Stan na 2017 rok

Zostawiliście 3 wypowiedzi w temacie “Jak silna i bezpieczna jest Polska?

  1. Arek napisał(a):

    Czy wybranie koncepcji rozwoju Szpicy NATO zwiększało bezpieczeństwo Sojuszu, czy wprost przeciwnie. Tutaj są moje uwagi: Przy ocenie ewentualnego konfliktu z Rosja przyjmuje się błąd, że ogranicza się rozważania do problemu Rosja-Polska i ewentualna pomoc sojusznicza. Pierwszym pytanie jaki powinno się postawić jest: czy nie dojdzie do wcześniejszej cichej umowy miedzy Niemcami a Rosja. Uważam taką sytuację za dużo bardziej prawdopodobną niż samodzielną akcję Rosji. W przypadku umowy rozróżniłbym dwa warianty: gdzie będzie przebiegać linia podziału, czy wewnątrz Polski, czy też cała Polska będzie miała przypaść Niemcom. Paradoksalnie Szpica NATO (zwłaszcza część niemiecka tej szpicy) bardzo ułatwi realizację obu tych wariantów. Teraz opiszę jak będzie wyglądała sytuacja gdyby cała Polska miała przypaść stronie niemieckiej, a np. kraje bałtyckie Rosji. Na prośbę Niemiec (to byłaby część umowy na która mocno naciskałyby Niemcy) Rosja zaatakuje mały kawałek Polski (Suwałki?), to da pretekst do wejścia niemieckiej (i może jeszcze czyjejś) Szpicy NATO do Polski, której celem nie będzie walka z Rosjanami, ale osiągnięcie ustalonej wcześniej po cichu linii demarkacyjnej. Równocześnie rozpoczną się likwidacje przez służby specjalne ludzi niewygodnych dla strony niemieckiej – wszystko by szło na konto Rosjan, ale sporą część wykonałaby ta część polskich służb która pracuje dla Niemiec, a więc powtórka działań seryjnego samobójcy za rządów Tuska. Efekt: Niemcy minimalnym kosztem zdobywają Polskę, co więcej, Polacy traktują ich jako wybawicieli i nie przeciwstawiają się im, a wiec Niemcy unikają takiej sytuacji jaką mieli w trakcie II Wojny Światowej gdy podbite przez nich narody traktowały ich jako okupantów, a po odbijaniu przez Rosjan bądź zachodnich Aliantów włączały się do walki z Niemcami. Uważam ten scenariusz wojenny za najbardziej prawdopodobny dla Polski w przypadku gdyby jednak miało dojść do klasycznej wojny, a nie czegoś w rodzaju ‚zielonych ludzików’. NATO popełniło błąd przyjmując koncepcję Szpicy.

    Tak wygladal najbardziej prawdopodobny klasyczny konflikt wojskowy Polski. Sytuacja na Swiecie jest duzo bardziej skomplikowana.

  2. Marek Bystrzewski napisał(a):

    Ten felieton to taka paplanina małego chłopca w krótkich spodenkach. Naoglądał się chłopczyna TVP, nałykał rządowej propagandy i czuje się świetnie. To przerażające.

Dodaj komentarz

Doceniasz to co robimy?
Czujesz się na siłach aby pomóc?
Wspomóż nas w dalszym działaniu

Wybierz swój abonament dobrowolny
Podziel się słowem
rezygnacja


Nasze nowości

Międzymorze czy Międzymurze?

Debata z udziałem Stanisława Michalkiewicza i posła Jacka Wilka

Totalitarne państwo kaczystów

Wszelkie protesty są krwawo tłumione. Kaczyści wyprowadzili czołgi na ulice. Tysiące ludzi przepadło bez śladu. Opozycja jest zmuszana do pracy w polskich obozach.

Maryja naszą Królową

Rozmowy Niedokończone – o. Marek Tomczyk OSPPE – kierownik pielgrzymki, o. Kamil Szustak – pielgrzym

Uwarunkowania posługi papieża

Mocni w wierze – ks. prof. Jan Perszon

Wakacje z wartościami

Westerplatte Młodych – jak spędzasz wolny czas na wakacjach?

Duszpasterstwo polonijne

Jak my to widzimy – z daleka widać lepiej

Duża nadwyżka budżetowa

Janusz Szewczak – Polski Punkt Widzenia

Seks, alkohol i sierpień – współczesne zagrożenia

Magdalena Smaś – Myszczyszyn, specjalistka terapii uzależnień, kierownik studiów w Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, terapeutka uzależnień

Religijność neurotyczna a katolicka duchowość

Rozmowy Niedokończone

O kryminalnej przeszłości i cenach benzyny

Wojciech Cejrowski w TVP Info

Konkretnie o polityce światowej

Stanisław Michalkiewicz zaprasza na wykład

Ostro o sytuacji w Polsce ws. sądów, demonstracjach KOD-u, PiSie i totalnej opozycji!

Rafał Ziemkiewicz

Kto boi się reformy sądownictwa?

Marcin Makowski w rozmowie odniósł się do reformy sądownictwa i protestów „totalnej opozycji”.