Jak silna i bezpieczna jest Polska?

22 maja 2017 | | Opinie i komentarze | 3 komentarze

Wyszukaj: analiza armia bezpieczeństwo komentarz wojsko

Stan na 2017 rok

Zostawiliście 3 wypowiedzi w temacie “Jak silna i bezpieczna jest Polska?

  1. Arek napisał(a):

    Czy wybranie koncepcji rozwoju Szpicy NATO zwiększało bezpieczeństwo Sojuszu, czy wprost przeciwnie. Tutaj są moje uwagi: Przy ocenie ewentualnego konfliktu z Rosja przyjmuje się błąd, że ogranicza się rozważania do problemu Rosja-Polska i ewentualna pomoc sojusznicza. Pierwszym pytanie jaki powinno się postawić jest: czy nie dojdzie do wcześniejszej cichej umowy miedzy Niemcami a Rosja. Uważam taką sytuację za dużo bardziej prawdopodobną niż samodzielną akcję Rosji. W przypadku umowy rozróżniłbym dwa warianty: gdzie będzie przebiegać linia podziału, czy wewnątrz Polski, czy też cała Polska będzie miała przypaść Niemcom. Paradoksalnie Szpica NATO (zwłaszcza część niemiecka tej szpicy) bardzo ułatwi realizację obu tych wariantów. Teraz opiszę jak będzie wyglądała sytuacja gdyby cała Polska miała przypaść stronie niemieckiej, a np. kraje bałtyckie Rosji. Na prośbę Niemiec (to byłaby część umowy na która mocno naciskałyby Niemcy) Rosja zaatakuje mały kawałek Polski (Suwałki?), to da pretekst do wejścia niemieckiej (i może jeszcze czyjejś) Szpicy NATO do Polski, której celem nie będzie walka z Rosjanami, ale osiągnięcie ustalonej wcześniej po cichu linii demarkacyjnej. Równocześnie rozpoczną się likwidacje przez służby specjalne ludzi niewygodnych dla strony niemieckiej – wszystko by szło na konto Rosjan, ale sporą część wykonałaby ta część polskich służb która pracuje dla Niemiec, a więc powtórka działań seryjnego samobójcy za rządów Tuska. Efekt: Niemcy minimalnym kosztem zdobywają Polskę, co więcej, Polacy traktują ich jako wybawicieli i nie przeciwstawiają się im, a wiec Niemcy unikają takiej sytuacji jaką mieli w trakcie II Wojny Światowej gdy podbite przez nich narody traktowały ich jako okupantów, a po odbijaniu przez Rosjan bądź zachodnich Aliantów włączały się do walki z Niemcami. Uważam ten scenariusz wojenny za najbardziej prawdopodobny dla Polski w przypadku gdyby jednak miało dojść do klasycznej wojny, a nie czegoś w rodzaju ‚zielonych ludzików’. NATO popełniło błąd przyjmując koncepcję Szpicy.

    Tak wygladal najbardziej prawdopodobny klasyczny konflikt wojskowy Polski. Sytuacja na Swiecie jest duzo bardziej skomplikowana.

  2. Marek Bystrzewski napisał(a):

    Ten felieton to taka paplanina małego chłopca w krótkich spodenkach. Naoglądał się chłopczyna TVP, nałykał rządowej propagandy i czuje się świetnie. To przerażające.

Dodaj komentarz

Doceniasz to co robimy?
Czujesz się na siłach aby pomóc?
Wspomóż nas w dalszym działaniu

Wybierz swój abonament dobrowolny
Podziel się słowem
rezygnacja


Nasze nowości


Korea coraz groźniejsza!

Kim zyskał na sile


O mrocznych historiach III RP

Wojciech Sumliński


Ostro o patologiach zwanych: feminizm, gender i LGBT! Również o przymusowi szczepień dzieci!

Krzysztof Karoń


Formacje umundurowane pojawiły się na polskim wybrzeżu, w Gdyni!

Stanisław Michalkiewicz nie tylko o efektach umacniania pruskiej dyscypliny w Unii Europejskiej, także o jęku zawodu Michnikowszczyny z powodu postępowania sędzi Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, o przygotowaniach do dekompozycji w obozie władzy PiS, o zdejmowaniu majtek prezydentce Gronkiewicz-Waltz, o coraz wyższych i już międzynarodowych ambicjach prezydenta Andrzeja Dudy i jego oraz pana ministra Morawieckiego obietnicach • dalej »


Polska w Europie i świecie

Rozmowy Niedokończone – Beata Szydło