KL Stutthof

23 lutego 2012 | | Historia, Pozostałe.

Wyszukaj: dokument wojna swiatowa

KL Stutthof 1939 – 1945.
Opowiadał: Marcin Owsiński


  • Jjaskow

   Pan PT Kustosz opowiada jakąś dziwną wersję.
   Już w 1936 roku, było to więżienie dla Wolnego Miasta Gdańska. Na ul. Piwnej było coś w rodzaju Kolegium i za chuligańskie wybryki dostawało się 3 – 6 miesięcy pobytu w więzieniu. Posiłek otrzymywano 2 razy dziennie, Rano kawa i chleb wieczorem miarka zupy z chlebem.
   Od września 1939r. do stycznia 1945 roku był to obóz niemiecki, czas pobytu byl ograniczony, tak,że znane są przypadku wypuszczania więżnia na kilka miesięcy do domu w celu „podtuczenia” i potem z powrotem do więzienia.
   Po 1945 roku był to obóz NKWD do ok 1950r specjalnie dla Polaków -inteligencji którą systematycznie likwidowano. Potem przejęłą to Informacja Wojskowa do ok roku 1954/5.
   Potem zorganizowano fabrykę zapałek . Muzeum powstało dopiero w 1962 roku
   Obecne wyposażenie obozu to akcesoria przywiezione z Auschwitz – Birkenau

   Czy człowiek który takie dyrdymały opowiada może być historykiem?

   dr Jerzy Jaśkowski
   Muzeum Sybir pro memento.

   • Crashoverride

    Czy podpisany pod tym to rzeczywiście
    dr Jerzy Jaśkowski? Wydaje się, że nie, bo gdyby tak było, to podważałby on merytoryczność swojego dzieła, czyli Muzeum Sybir pro memento. Niemożliwe żeby historyk z doktoratem napisał coś takiego. 

  • Anna

   Mając trzynaście lat poznałam w szpitalu Panią Martę która nauczyła mnie dwóch modlitw które więżniowie odmawiali na różańcu zrobionym z tak upragnionego chleba.Była to „koronka do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy”i Sen Matki Bożej”,przedstawiający mękę Pańską.Przepiękna modlitwa,odmawiam je do tej pory za wszystkich którzy    w tym obozie stracili życie oraz za Panią Martę że podzieliła się tymi wiadomościami. Nauczyłam już kilka osób. ozdrawiam Anna.

  Doceniasz to co robimy?
  Czujesz się na siłach aby pomóc?
  Wspomóż nas w dalszym działaniu

  Wybierz swój abonament dobrowolny
  Podziel się słowem
  rezygnacja


  Nasze nowości

  Geniusz wyklęty – Jan Czochralski Geniusz wyklęty – Jan Czochralski

  Najsłynniejszy polski wynalazca

  Kto szkodzi Polsce? Kryzys kontrolowany Kto szkodzi Polsce? Kryzys kontrolowany

  Grzegorz Braun przestrzega. Recenzja filmu Wołyń i wpływ filmu na stosunki Polsko ukraińskie.

  Rok po wyborach Rok po wyborach

  Elżbieta Witek – Polski Punkt Widzenia

  Płk Mazguła będzie walczył o poszanowanie konstytucji, bo żona już kupiła majtki! Płk Mazguła będzie walczył o poszanowanie konstytucji, bo żona już kupiła majtki!

  Stanisław Michalkiewicz nie tylko o prawdopodobnej kolejnej roli naszej niezwyciężonej armii w związku z upływającym jutro terminie ultimatum Komisji Europejskiej wobec Polski w sprawie poszanowania demokracji w „naszym nieszczęśliwym kraju”, co może być przygotowaniem do „uporządkowania spraw” w Unii Europejskiej, kiedy Niemcy mogą chcieć skorzystać z istnienia Komitetu Obrony Demokracji, by załatwić remanenty wynikające jeszcze • dalej »

  Dyplomacja patriotyczna Ignacego Jana Paderewskiego Dyplomacja patriotyczna Ignacego Jana Paderewskiego

  Rozmowy Niedokończone – dr Mira Modelska-Creech

  Piotr Zychowicz nt. filmu „Wołyń”: To jest wielki triumf prawdy! Piotr Zychowicz nt. filmu „Wołyń”: To jest wielki triumf prawdy!

  Koniec zmowy milczenia na temat rzezi wołyńskiej? Czy film „Wołyń” polepszy, czy może pogorszy stosunki polsko – ukraińskie?

  Święta w Warszawie zaczęły się już w październiku Święta w Warszawie zaczęły się już w październiku

  Lampki już zawieszone…

  „Chamy” i „Żydy” W przededniu stanu wojennego?

  Myśląc Ojczyzna – red. Stanisław Michalkiewicz

  Wolni obywatele powinni czerpać korzyści z położenia Polski Wolni obywatele powinni czerpać korzyści z położenia Polski

  „Jako burmistrz Kamienia Pomorskiego starałem się współpracować z lewicą, prawicą, czy centrum. Przekonałem te środowiska do pewnych rozwiązań, które przyniosły sporą nadwyżkę budżetową. To wyjątkowy przypadek w skali kraju. Chciałbym, aby tę wolność mogli poczuć wszyscy Polacy” – stwierdził Stefan Oleszczuk

  Żeby Polska nie stała się silna, inne rządy popierają socjalistów i etatystów! Żeby Polska nie stała się silna, inne rządy popierają socjalistów i etatystów!

  Stanisław Michalkiewicz o objawach osłabienia międzynarodowej powagi i znaczenia Polski

  Czy CETA opłaca się Polsce? Czy CETA opłaca się Polsce?

  dr Marian Szołucha – Polski Punkt Widzenia

  Deportacje polskich feministek do białoruskich łagrów Deportacje polskich feministek do białoruskich łagrów

  Całym krajem wstrząsnął kolejny „czarny poniedziałek”. Stacje metra w polskich miastach i wsiach zostały zablokowane, a w ich pobliżu przeprowadzono tzw. „protesty na zapas”, czyli manifestacje sprzeciwu wobec zmian, których kaczystowski rząd nie planuje. Ale mimo iż nie planuje, to w każdej chwili może.

  Jak Kaczyński poradzi sobie ze zwycięstwem Jak Kaczyński poradzi sobie ze zwycięstwem

  Gadowskiego Komentarz Tygodnia – o roku rządów Prawa i Sprawiedliwości, powiązaniach w spółkach PKP, konflikcie dwóch osobistości i nagłej zmianie postawy Hanny Gronkiewicz-Waltz