Platforma grabarzem polskich stoczni

11 września 2008 | | Pozostałe.

Wyszukaj: PIS PO publicystyka rząd sejm stocznie

Platforma Obywatelska przedstawia „białą księgę” błędów popełnionych podczas prywatyzacji stoczni. Będzie to jednak historia poprzednich rządów, a nie historia tego, co w sprawie ratowania stoczni zrobił rząd Donalda Tuska.

Tymczasem rzecznik stoczni Gdynia Marek Lewandowski ujawnił, że rząd wynajął firmę PR i kancelarię prawną, które przygotowują od strony medialnej i prawnej procedurę upadłości polskich stoczni. Jednym z zabiegów PR jest nagłośnienie sprawy postawienia przed Trybunałem Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz byłego ministra skarbu w rzazie PiS Wojciecha Jasińskiego. „Dostało” się także SLD — Platforma chce Trybunału dla Jacka Piechoty, ministra gospodarki w rządzie Leszka Millera.

Wiceprzewodniczący „Solidarności” w Stoczni Gdynia Aleksander Kozicki mówi wprost, że już pojawiły się w niektórych gazetach artykuły, które mają przygotować do upadłości polskiego sektora okrętowego.

– Artykuły już się pojawiły, wiemy, że są przygotowywane następne. Cała wina ma być skierowana na poprzedników, a gdzie jest obecny rząd? Obiecywano nam, że stocznie nie upadną, a wszystko wskazuje na to, że stanie się najgorsze i kilka tysięcy ludzi pójdzie na bruk. I nadal nie wiadomo się stało z pieniędzmi z Unii Europejskiej, które były przeznaczone dla ratowania stoczni — mówią związkowcy.

Z dokumentów wynika, że pomoc, jaką stocznia otrzymała od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do końca czerwca zeszłego roku, wyniosła 32 miliony złotych.Dlatego też związkowcy z gdańskiej stoczni złożyli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Ich zdaniem, wysokość pomocy, jaką podaje między innymi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Europejska – czyli 750 milionów złotych – to kwota znacznie zawyżona. Śledztwo w tej sprawie prowadzi warszawska prokuratura. Zwrot pomocy publicznej będzie groził gdańskiej stoczni, jeśli Komisja Europejska nie zaakceptuje planów restrukturyzacji. Decyzja ma być podjęta za tydzień, 12 września.

Były premier Jarosław Kaczyński podkreślił, że mimo wszystko nadal liczy na to, iż stocznie zostaną uratowane. – Myśmy wszystko zrobili, żeby stocznie uratować. Doprowadziliśmy do takiego stanu, w którym stocznie szansę miały, później przyszedł nowy rząd, minister skarbu Aleksander Grad i sytuacja jest chyba gorsza niż była – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Według serwisu tvp.info koronnym zarzutem zawartym w białej księdze przygotowanej przez resort skarbu jest informacja mówiąca o tym, że rząd PiS mógł sprzedać jednemu oferentowi wszystkie trzy polskie stocznie, ale tego nie zrobił. Według informacji ministerstwa skarbu obecne kierownictwo resortu próbuje nakłonić inwestora do powrotu do negocjacji. Chodzi o inwestora z Kuwejtu, który zgłaszał byłemu ministrowi skarbu Wojciechowi Jasińskiemu chęć zakupu pakietów kontrolnych we wszystkich trzech stoczniach.

Według Jarosława Kaczyńskiego propozycja była niepoważna i nie mogła zostać przyjęta. – Tego typu niepoważnych propozycji było znacznie więcej i jest zrozumiałe, że rząd PiS nie mógł ich przyjąć — mówił w TVP Info były premier.


 • Doceniasz to co robimy?
  Czujesz się na siłach aby pomóc?
  Wspomóż nas w dalszym działaniu

  Wybierz swój abonament dobrowolny
  Podziel się słowem
  rezygnacja


  Nasze nowości

  Election’16 Clinton vs Trump (cz. 2) Election’16 – Clinton vs Trump (cz. 2)

  Wybory w USA – Mariusz Max Kolonko – Mówi jak jest

  Czym jest islam? Czym jest islam?

  Rozmowy Niedokończone – o. prof. Samir Khalil Samir SJ, ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło

  Oriana Fallaci przejrzała naszego „Bolka” od razu na wylot! A został prezydentem! Oriana Fallaci przejrzała naszego „Bolka” od razu na wylot! A został prezydentem!

  Stanisław Michalkiewicz w zbiorze wypowiedzi o polskich politykach i dziennikarkach

  Trwają rozmowy ws. CETA Trwają rozmowy ws. CETA

  Jerzy Chróścikowski – Polski Punkt Widzenia

  Głos Polski 20.10.16 Głos Polski 20.10.16

  min. Antoni Macierewicz

  17 września 1939 roku. Wojna z Rosją 17 września 1939 roku. Wojna z Rosją

  Bogusław Nizieński i prof. Janusz Odziemkowski

  Miłośnicy Kresów Miłośnicy Kresów

  Pomoc materialna, paczki polonijne czy odnawianie zapomnianych miejsc pochówku Polaków to tylko niektóre formy aktywności Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów. Jak zaznaczają założyciele obu towarzystw, pomoc rodakom na Wschodzie to wielka lekcja historii i wielka satysfakcja.

  Robią wszystko by zaszkodzić, a sondaże dla PIS stale rosną Robią wszystko by zaszkodzić, a sondaże dla PIS stale rosną

  Piotr Zaremba zauważa, że partii rządzącej nie zaszkodził tzw. „czarny protest”. Dlaczego tak się stało?

  Tydzień Sakiewicza – Mucha, Jachowicz Tydzień Sakiewicza – Mucha, Jachowicz

  Publicyści komentują wydarzenia tygodnia

  „Wprowadzenie CETA to być albo nie być naszego narodu” „Wprowadzenie CETA to być albo nie być naszego narodu”

  Radykalny głos w sprawie CETA

  Polska w stosunkach z Rosją mogłaby mieć lepszą pozycję negocjacyjną! Polska w stosunkach z Rosją mogłaby mieć lepszą pozycję negocjacyjną!

  Stanisław Michalkiewicz o funkcji stosunków polsko-rosyjskich jako elemencie strategicznego partnerstwa niemiecko-rosyjskiego

  Adam Michnik żali się, że PUBLICZNE pieniążki nie płyną do Wyborczej Adam Michnik żali się, że PUBLICZNE pieniążki nie płyną do Wyborczej

  Fragment spotkania z wielkim naczelnym wielkiej gazety

  Kobiecy przywilej braku kary za zabijanie może zostać rozciągnięty na inne osoby! Kobiecy przywilej braku kary za zabijanie może zostać rozciągnięty na inne osoby!

  Stanisław Michalkiewicz o konsekwencji stanowiska polskiego Episkopatu w sprawie społecznego projektu ustawy zaostrzającego warunki usuwania ciąży i o swoim projekcie z 1991 roku jednozdaniowej ustawy w jej sprawie