Platforma Obywatelska chce upadku stoczni?

13 września 2008 | | Pozostałe | 1 komentarz

Wyszukaj: Donald Tusk PIS PO premier rząd stocznie

Tylko twarda polityka Polski wobec Unii Europejskiej może uratować stocznie — taką opinię można coraz częściej usłyszeć od stoczniowców, związkowców i wielu polityków. Jednak mało kto wierzy w stanowczość polskiego rządu.

— Od momentu objęcia władzy przez koalicję PO–PSL rządzący wobec Brukseli zachowywali się niezwykle spolegliwie, a w sprawie stoczni pełnili funkcję listonosza, bez wdawania się w dyskusje. Na początku działań nowego kierownictwa nie doceniono wagi problemu i dlatego dopiero teraz wykonuje się różne rozpaczliwe gesty, jak na przykład list premiera do José Barroso — mówi „Gazecie Polskiej” jeden z eurodeputowanych.

— Cały rząd przyjął niekonfrontacyjną politykę z Komisją Europejską, czego przykładem jest wycofanie tzw. złotego weta przez Michała Chyczewskiego, zastępcę ministra Grada. Michał Chyczewski odpowiada za negocjacje z Komisją w sprawie stoczni — mówi nam jeden z urzędników Ministerstwa Skarbu.

Działanie obliczone na upadłość

Sytuacja zarówno w Stoczni Gdynia, jak i w szczecińskiej Nowej jest coraz bardziej napięta. W ubiegłym tygodniu prawie dwa tysiące pracowników wzięło udział w wiecu zorganizowanym na terenie zakładu w Gdyni. Demonstrowano też w Sopocie przed domem premiera, gdzie już nie przebierano w słowach:

— Niech rząd w końcu zacznie coś robić w naszej sprawie! Tusk musi odejść! Spieprzaj, dziadu! — krzyczeli stoczniowcy.

— Komisja Europejska postawiła sobie za cel zlikwidowanie polskiego przemysłu stoczniowego. Nie możemy do tego dopuścić — mówił podczas wiecu Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego „Stoczniowiec”.

Pracowników stoczni wzburzyła wiadomość, że unijni komisarze mieli nieoficjalnie radzić zainteresowanym inwestycjami w stocznię w Szczecinie, by poczekali do ogłoszenia jej upadłości.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się 20 czerwca w Brukseli. Brali w nim udział Karl Soukup, przedstawiciel Komisji Europejskiej zajmujący się sprawą polskich stoczni, przedstawiciele norweskiej spółki Ulstein Group, która chce kupić Stocznię Szczecińską, i urzędnicy z polskiego przedstawicielstwa przy UE. TVP Info dotarła do notatki służbowej z tego spotkania. Autoryzowali ją wszyscy uczestnicy rozmów. Notatka opisuje, jak Karl Soukup wprost zapytał inwestora, dlaczego nie chce poczekać na postępowanie upadłościowe, które najprawdopodobniej zostanie wszczęte.

Sytuacja stoczni gwałtownie pogorszyła się za rządów SLD — stocznie zawierały wówczas niekorzystne kontrakty. Zarządy stoczni nie wzięły wtedy pod uwagę m.in. możliwych zmian kursu walut i cen stali.

0
0
Zostawiliście jedną opinię w temacie “Platforma Obywatelska chce upadku stoczni?

  1. […] Platforma Obywatelska chce upadku stoczni? […]

    0

    0

Dodaj komentarz

Doceniasz to co robimy?
Czujesz się na siłach aby pomóc?
Wspomóż nas w dalszym działaniu

Wybierz swój abonament dobrowolny
Podziel się słowem
rezygnacja


Nasze nowości

W krajach, które były zagrożeniem dla Izraela, zapanował krwawy chaos!

Stanisław Michalkiewicz o znaczących okolicznościach 4. wędrówki muzułmanów do Europy 30

Polska gospodarka w UE

Janusz Szewczak – Polski Punkt Widzenia 00

Telewizyjny Uniwersytet Biblijny: Imiona i nazwy własne w Biblii – cz. II

dr Anna Rambiert-Kwaśniewska ks. dr Mariusz Szmajdziński z Katedry Filologii Biblijnej kontynuują wykład o imionach i nazwach własnych w Biblii. Tym razem zostaną omówione przede wszystkim nazwy miast np.: Nazaret, Betlejem, Jerozolima. Wyjaśnienie znaczeń tych miejscowość pogłębia teologiczne rozumienie wydarzeń, które się w nich dokonały, a także bardzo często dodaje kolorytu samemu opowiadaniu.

Miasto wybrane

W historii objawień odnotowuje się sytuacje, gdy Bóg w celu realizacji swoich opatrznościowych zamierzeń wskazuje konkretne miejsca. Tego niezwykłego wyróżnienia dostąpiło niewielkie miasteczko na północno-zachodnim krańcu Polski – Myślibórz.

Reakcje na wybór

Myśląc Ojczyzna – ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz 00

Spotkanie Rodziny RM w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w Bolesławowie

Eucharystii przewodniczył ks. bp Ignacy Dec – biskup diecezji świdnickiej

Ewolucja prymatu Piotra Rzymu w V wieku

Mocni w wierze – ks. prof. Jan Perszon

Pielgrzymka WSKSiM na Jasną Górę – 2017

24.03.2017

Msza św. z okazji 25-lecia powstania Diecezji Toruńskiej

Msza Święta dziękczynna w Katedrze Świętych Janów pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce JE Ks. Abp. Salvatore Pennacchio.

“Warto zauważyć…W mijającym tygodniu” (24.03.2017)

Program publicystyczny z udziałem redaktorów i publicystów „Naszego Dziennika”, którzy oceniają najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z życia Kościoła, Polski i świata. 00

Charyzmat wincentyński

W roku 2017 przypada 400. rocznica narodzin charyzmatu świętego Wincentego a Paulo. Reportaż przedstawia różne aktywności związane z regułą zakonną tego świętego realizowane w Polsce.

Duchowa wiosna

Westerplatte Młodych – co robić by życie duchowe rozkwitło? 00

Atak w Londynie – albo zaczniemy się zbroić albo wybiją nas do nogi

Mariusz Max-Kolonko – Mówi Jak Jest 10