Platforma Obywatelska chce upadku stoczni?

13 września 2008 | | Pozostałe | 1 komentarz

Wyszukaj: Donald Tusk PIS PO premier rząd stocznie

Tylko twarda polityka Polski wobec Unii Europejskiej może uratować stocznie — taką opinię można coraz częściej usłyszeć od stoczniowców, związkowców i wielu polityków. Jednak mało kto wierzy w stanowczość polskiego rządu.

— Od momentu objęcia władzy przez koalicję PO–PSL rządzący wobec Brukseli zachowywali się niezwykle spolegliwie, a w sprawie stoczni pełnili funkcję listonosza, bez wdawania się w dyskusje. Na początku działań nowego kierownictwa nie doceniono wagi problemu i dlatego dopiero teraz wykonuje się różne rozpaczliwe gesty, jak na przykład list premiera do José Barroso — mówi „Gazecie Polskiej” jeden z eurodeputowanych.

— Cały rząd przyjął niekonfrontacyjną politykę z Komisją Europejską, czego przykładem jest wycofanie tzw. złotego weta przez Michała Chyczewskiego, zastępcę ministra Grada. Michał Chyczewski odpowiada za negocjacje z Komisją w sprawie stoczni — mówi nam jeden z urzędników Ministerstwa Skarbu.

Działanie obliczone na upadłość

Sytuacja zarówno w Stoczni Gdynia, jak i w szczecińskiej Nowej jest coraz bardziej napięta. W ubiegłym tygodniu prawie dwa tysiące pracowników wzięło udział w wiecu zorganizowanym na terenie zakładu w Gdyni. Demonstrowano też w Sopocie przed domem premiera, gdzie już nie przebierano w słowach:

— Niech rząd w końcu zacznie coś robić w naszej sprawie! Tusk musi odejść! Spieprzaj, dziadu! — krzyczeli stoczniowcy.

— Komisja Europejska postawiła sobie za cel zlikwidowanie polskiego przemysłu stoczniowego. Nie możemy do tego dopuścić — mówił podczas wiecu Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego „Stoczniowiec”.

Pracowników stoczni wzburzyła wiadomość, że unijni komisarze mieli nieoficjalnie radzić zainteresowanym inwestycjami w stocznię w Szczecinie, by poczekali do ogłoszenia jej upadłości.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się 20 czerwca w Brukseli. Brali w nim udział Karl Soukup, przedstawiciel Komisji Europejskiej zajmujący się sprawą polskich stoczni, przedstawiciele norweskiej spółki Ulstein Group, która chce kupić Stocznię Szczecińską, i urzędnicy z polskiego przedstawicielstwa przy UE. TVP Info dotarła do notatki służbowej z tego spotkania. Autoryzowali ją wszyscy uczestnicy rozmów. Notatka opisuje, jak Karl Soukup wprost zapytał inwestora, dlaczego nie chce poczekać na postępowanie upadłościowe, które najprawdopodobniej zostanie wszczęte.

Sytuacja stoczni gwałtownie pogorszyła się za rządów SLD — stocznie zawierały wówczas niekorzystne kontrakty. Zarządy stoczni nie wzięły wtedy pod uwagę m.in. możliwych zmian kursu walut i cen stali.
 • Zostawiliście jedną opinię w temacie “Platforma Obywatelska chce upadku stoczni?

  1. […] Platforma Obywatelska chce upadku stoczni? […]

  Dodaj komentarz

  Doceniasz to co robimy?
  Czujesz się na siłach aby pomóc?
  Wspomóż nas w dalszym działaniu

  Wybierz swój abonament dobrowolny
  Podziel się słowem
  rezygnacja


  Nasze nowości

  Dokąd Zmierzamy – Grzegorz Braun (2017)

  Grzegorz Braun, reżyser i publicysta, w rozmowie z Piotrem Korczarowskim podnosi kwestię spoistości naszego państwa. Po raz kolejny wraca temat tzw. „roszczeń żydowskich”, których żyrantami są politycy z USA.

  To nie jest przełom, a zawieszenie broni

  Stanisław Michalkiewicz w Radiu WNET o bieżącej sytuacji w naszym nieszczęśliwym kraju – 13.01.17

  Ośrodki decyzyjne

  Myśląc Ojczyzna – prof. Grażyna Ancyparowicz

  Wpływ skandali obyczajowych i umowy w Magdalence na scene polityczną w Polsce

  Polska scena polityczna jest bardzo niestabilna i w każdej chwili, niemal z dnia na dzień, można założyć ugrupowanie polityczne, które osiągnie sukces wyborczy, zauważa właściciel sondażowni Estymator dr Jacek Chołoniewski.

  Perspektywy budowy konkurencyjnego rynku gazu w Polsce i w Europie – szanse i zagrożenia

  Janusz Kowalski – Rozmowy Niedokończone

  Powroty do rzeczywistości

  Myśląc Ojczyzna – red. Stanisław Michalkiewicz

  Ortodoksyjni jak… „Tygodnik Powszechny”, czyli w kibicach przeszkadza im wszystko

  Od „Gazety Wyborczej”, przez „TVN” po „Tygodnik Powszechny” – redakcje głównego nurtu nie cierpią polskich kibiców. Katolickie medium rozszerza jednak katalog „win”, jakich dopuścili się uczestnicy pielgrzymki kibiców na Jasną Górę i krytykuje obecnych tam kapłanów z perspektywy… konserwatywnej. Kto by się spodziewał!

  Szewczak o tym, dlaczego budżet budzi panikę opozycji

  Janusz Szewczak, poseł, polski analityk gospodarczy i zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, który w rozmowie odniósł się do kwestii zadłużenia Polski i budżetu na 2017 rok.

  Przywrócenie stabilności państwa: KS za zdradę stanu, morderstwo i terroryzm!

  Stanisław Michalkiewicz nie tylko o nieudanym „puczu sejmowym”, który chciała przeprowadzić opozycja i ujawnionym liście opozycji do sejmowego marszałka Kuchcińskiego, który zapowiadał ściągnięcie zewnętrznej interwencji na Polskę, także o kolejnej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i samym Jurku Owsiaku, którymi nie dało się przykryć „wszystkiego innego” i o zapowiedzianej wizycie „naszej złotej pani” z Berlina • dalej »

  Demokracja i mleko dla kotów!

  Terror kaczystowski w Polsce nasila się. Nikt nie może czuć się bezpieczny. Sędziowie Trybunału, byli esbecy, posłowie opozycji wszyscy oni stali się ofiarami reżimu kaczystowskiego.

  Afera FOZZ, czyli matka wszystkich polskich afer

  To temat, do którego warto wracać. Przypomina go Jerzy Jachowicz, który koncentruje się na firmie Universal.

  PO i Nowoczesna chciały zewnętrznej ingerencji!

  Janusz Szewczak – Polski Punkt Widzenia

  O tischnerowskiej trzeciej prawdzie

  Michał Rachoń demaskuje bezczelne łgarstwo polityka opozycji