Platforma Obywatelska chce upadku stoczni?

13 września 2008 | | Pozostałe.

Wyszukaj: Donald Tusk PIS PO premier rząd stocznie

Tylko twarda polityka Polski wobec Unii Europejskiej może uratować stocznie — taką opinię można coraz częściej usłyszeć od stoczniowców, związkowców i wielu polityków. Jednak mało kto wierzy w stanowczość polskiego rządu.

— Od momentu objęcia władzy przez koalicję PO–PSL rządzący wobec Brukseli zachowywali się niezwykle spolegliwie, a w sprawie stoczni pełnili funkcję listonosza, bez wdawania się w dyskusje. Na początku działań nowego kierownictwa nie doceniono wagi problemu i dlatego dopiero teraz wykonuje się różne rozpaczliwe gesty, jak na przykład list premiera do José Barroso — mówi „Gazecie Polskiej” jeden z eurodeputowanych.

— Cały rząd przyjął niekonfrontacyjną politykę z Komisją Europejską, czego przykładem jest wycofanie tzw. złotego weta przez Michała Chyczewskiego, zastępcę ministra Grada. Michał Chyczewski odpowiada za negocjacje z Komisją w sprawie stoczni — mówi nam jeden z urzędników Ministerstwa Skarbu.

Działanie obliczone na upadłość

Sytuacja zarówno w Stoczni Gdynia, jak i w szczecińskiej Nowej jest coraz bardziej napięta. W ubiegłym tygodniu prawie dwa tysiące pracowników wzięło udział w wiecu zorganizowanym na terenie zakładu w Gdyni. Demonstrowano też w Sopocie przed domem premiera, gdzie już nie przebierano w słowach:

— Niech rząd w końcu zacznie coś robić w naszej sprawie! Tusk musi odejść! Spieprzaj, dziadu! — krzyczeli stoczniowcy.

— Komisja Europejska postawiła sobie za cel zlikwidowanie polskiego przemysłu stoczniowego. Nie możemy do tego dopuścić — mówił podczas wiecu Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego „Stoczniowiec”.

Pracowników stoczni wzburzyła wiadomość, że unijni komisarze mieli nieoficjalnie radzić zainteresowanym inwestycjami w stocznię w Szczecinie, by poczekali do ogłoszenia jej upadłości.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się 20 czerwca w Brukseli. Brali w nim udział Karl Soukup, przedstawiciel Komisji Europejskiej zajmujący się sprawą polskich stoczni, przedstawiciele norweskiej spółki Ulstein Group, która chce kupić Stocznię Szczecińską, i urzędnicy z polskiego przedstawicielstwa przy UE. TVP Info dotarła do notatki służbowej z tego spotkania. Autoryzowali ją wszyscy uczestnicy rozmów. Notatka opisuje, jak Karl Soukup wprost zapytał inwestora, dlaczego nie chce poczekać na postępowanie upadłościowe, które najprawdopodobniej zostanie wszczęte.

Sytuacja stoczni gwałtownie pogorszyła się za rządów SLD — stocznie zawierały wówczas niekorzystne kontrakty. Zarządy stoczni nie wzięły wtedy pod uwagę m.in. możliwych zmian kursu walut i cen stali.


 • Doceniasz to co robimy?
  Czujesz się na siłach aby pomóc?
  Wspomóż nas w dalszym działaniu

  Wybierz swój abonament dobrowolny
  Podziel się słowem
  rezygnacja


  Nasze nowości

  Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

  Myśląc Ojczyzna – prof. Grażyna Ancyparowicz

  Służby, mafie i loże (25.10.16) Służby, mafie i loże (25.10.16)

  czyli niepoprawny tygodnik – o kolejnym problemie partii Janusza Korwin Mikke przy rozliczeniach finansowych, jak skończyła się CETA, po co było zamieszanie z usuwaniem ciąży i o tym, że podrzucamy kukułcze jajo Ukrainie.

  Głos Polski 27.10.16 Głos Polski 27.10.16

  min. Antoni Macierewicz

  Geniusz wyklęty – Jan Czochralski Geniusz wyklęty – Jan Czochralski

  Najsłynniejszy polski wynalazca

  Kto szkodzi Polsce? Kryzys kontrolowany Kto szkodzi Polsce? Kryzys kontrolowany

  Grzegorz Braun przestrzega. Recenzja filmu Wołyń i wpływ filmu na stosunki Polsko ukraińskie.

  Rok po wyborach Rok po wyborach

  Elżbieta Witek – Polski Punkt Widzenia

  Płk Mazguła będzie walczył o poszanowanie konstytucji, bo żona już kupiła majtki! Płk Mazguła będzie walczył o poszanowanie konstytucji, bo żona już kupiła majtki!

  Stanisław Michalkiewicz nie tylko o prawdopodobnej kolejnej roli naszej niezwyciężonej armii w związku z upływającym jutro terminie ultimatum Komisji Europejskiej wobec Polski w sprawie poszanowania demokracji w „naszym nieszczęśliwym kraju”, co może być przygotowaniem do „uporządkowania spraw” w Unii Europejskiej, kiedy Niemcy mogą chcieć skorzystać z istnienia Komitetu Obrony Demokracji, by załatwić remanenty wynikające jeszcze • dalej »

  Dyplomacja patriotyczna Ignacego Jana Paderewskiego Dyplomacja patriotyczna Ignacego Jana Paderewskiego

  Rozmowy Niedokończone – dr Mira Modelska-Creech

  Piotr Zychowicz nt. filmu „Wołyń”: To jest wielki triumf prawdy! Piotr Zychowicz nt. filmu „Wołyń”: To jest wielki triumf prawdy!

  Koniec zmowy milczenia na temat rzezi wołyńskiej? Czy film „Wołyń” polepszy, czy może pogorszy stosunki polsko – ukraińskie?

  Święta w Warszawie zaczęły się już w październiku Święta w Warszawie zaczęły się już w październiku

  Lampki już zawieszone…

  „Chamy” i „Żydy” W przededniu stanu wojennego?

  Myśląc Ojczyzna – red. Stanisław Michalkiewicz

  Wolni obywatele powinni czerpać korzyści z położenia Polski Wolni obywatele powinni czerpać korzyści z położenia Polski

  „Jako burmistrz Kamienia Pomorskiego starałem się współpracować z lewicą, prawicą, czy centrum. Przekonałem te środowiska do pewnych rozwiązań, które przyniosły sporą nadwyżkę budżetową. To wyjątkowy przypadek w skali kraju. Chciałbym, aby tę wolność mogli poczuć wszyscy Polacy” – stwierdził Stefan Oleszczuk

  Żeby Polska nie stała się silna, inne rządy popierają socjalistów i etatystów! Żeby Polska nie stała się silna, inne rządy popierają socjalistów i etatystów!

  Stanisław Michalkiewicz o objawach osłabienia międzynarodowej powagi i znaczenia Polski