Władza się wyżywi! A MY?

9 sierpnia 2012 | | Pozostałe, Rozmowy i wywiady.

Wyszukaj: ekonomia Janusz Szewczak pieniądze wywiad

Wywiad z Januszem Szewczakiem, głównym ekonomistą SKOK


  • Andrzej

   Polacy żyją w kręgu iluzji, który jest stworzony przez propagandzistów rządowych, a także usłużne media. Niezbędna jest powszechna edukacja ekonomiczna. Oto parę podstawowych faktów.
   1.O rozwoju kraju świadczy wysoki poziom i tempo wzrostu PKB. W Polsce przedsiębiorstwa zagraniczne przyczyniają się do wzrostu dochodu narodowego, ale po opłaceniu podatku dochodowego przeważającą część zysku wywożą za granicę stwarzając tam nowe miejsca pracy.
   W sytuacji zagrożenia przedsiębiorstwa mieszane, z dominującym udziałem kapitału zagranicznego, potrafią nawet całość wypracowanych środków finansowych przeznaczyć na dywidendę w celu wywiezienia ich z granicę (przykład Mittala).
   Tak więc poziom i tempo wzrostu PKB, to iluzja. Ważne jest by wypracowane środki  pozostawały w kraju i były rozsądnie dzielone na inwestycje i konsumpcję.W innym przypadku budujemy kapitalizm bez polskiego kapitału.2.W długim okresie każde państwo chce mieć mocną walutę. W krótkich okresach osłabienie waluty sprzyja eksportowi, a umocnienie znacznie potania import. Przy mocnej walucie polityka ekonomiczna państwa może być bardziej elastyczna. W o0kresie kryzysu dalekowschodniego inwestorzy finansowi  ustawicznie kupowali australijskie papiery wartościowe, bo podstawy ekonomiczne Australii były mocne.
   Siła polskiej waluty wynika nie z potęgi naszej gospodarki, ale z machinacji inwestorów finansowych. To bardzo kruche podstawy złotówki.
   3.Narastający kryzys gospodarczy, a zwłaszcza upadek firm bazujących na dużych kredytach bankowych (zwłaszcza firm budowlanych) przyczyni się nie tylko do osłabienia kondycji banków, ale 
   zachwieje polskim rynkiem papierów wartościowych. Wyprzedaż tych papierów przez zagranicznych
   inwestorów finansowych spowoduje konieczność wymiany uzyskanych złotówek na waluty wymienialne w celu ich wywiezienia z naszego kraju. Popyt na waluty obce spowoduje osłabienie złotego. Polskie rezerwy dewizowe będą się kurczyć,  nie uratują złotówki. Znacznemu osłabieniu naszej waluty sprzyjać będzie dodatkowo pogłębiające się bezrobocie i wynikające z tego osłabienie popytu wewnętrznego.4.”Niewidzialna ręka rynku” już nic tu nie pomoże. No chyba,że Niemcy-nasz główny partner handlowy- stanie się zieloną wyspą Europy i zasypie nas zamówieniami na produkty i usługi.
   W innym wypadku kłania się John Keynes ze swoją teorią interwencjonizmu państwowego.
   5.Czy obecna ekipa rządząca potrafi nieco zrezygnować ze swoich liberalnych poglądów. Wątpię w to.Andrzej Ł.

  Doceniasz to co robimy?
  Czujesz się na siłach aby pomóc?
  Wspomóż nas w dalszym działaniu

  Wybierz swój abonament dobrowolny
  Podziel się słowem
  rezygnacja


  Nasze nowości

  1 prosty sposób Natalii Przybysz 1 prosty sposób Natalii Przybysz

  Agenci nieruchomości jej nienawidzą! Odkryła jeden prosty sposób na rozwiązanie problemów mieszkaniowych. Mowa tu oczywiście o postępowej piosenkarce Natalii Przybysz, która w wywiadzie dla Gazety Wyborczej podzieliła się wspaniałym pomysłem racjonalizatorskim, który w zaledwie pięć minut rozwiązuje problem za małego mieszkania.

  Inauguracja Roku Akademickiego 2016/17 w WSKSiM Inauguracja Roku Akademickiego 2016/17 w WSKSiM

  Transmisja z Auli i Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu – 22.10.16

  Ks. Popiełuszko szaleje, tyle jest cudów Ks. Popiełuszko szaleje, tyle jest cudów

  Z tej śmierci wyrosło dobro – ks. dr Jan Sikorski, były kapelan „Solidarności” i Tomasz Wiścicki, publicysta i współautor książki pt: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko”

  Czy naprawdę emerytów nie obchodzi np. stan ich zdrowia, ale to czy będzie istniał TK? Czy naprawdę emerytów nie obchodzi np. stan ich zdrowia, ale to czy będzie istniał TK?

  Stanisław Michalkiewicz o Trybunale Konstytucyjnym, jego wadach i sensie istnienia

  „Rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć” „Rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć”

  Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan „Solidarności”, duszpasterz, przyjaciel. Wypełniał swoje powołanie z wielką gorliwością. Za bezkompromisowe głoszenie prawdy zapłacił najwyższą cenę. Został porwany, torturowany i bestialsko zamordowany.

  Płk Piotr Wroński – Zabójcy księdza Jerzego Płk Piotr Wroński – Zabójcy księdza Jerzego

  17.10.2016

  Ten który przywrócił nadzieję Ten który przywrócił nadzieję

  Myśląc Ojczyzna – ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz

  Telewizyjny Uniwersytet Biblijny: Objawienie się Boga miłosiernego i łaskawego Telewizyjny Uniwersytet Biblijny: Objawienie się Boga miłosiernego i łaskawego

  Ks. dr Marcin Zieliński i ks. dr Łukasz Darowski Centralnym fragmentem Wj 34 jest moment samoobjawienia się Boga. Po grzechu Izraela (Wj 32) Mojżesz staje się mediatorem między Izraelem i Bogiem (Wj 33). Ostatecznie przymierze zostaje odnowione, a Mojżesz staje się świadkiem objawienia się Boga, który mówi o sobie, o swej naturze, podkreślając swoje miłosierdzie • dalej »

  Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

  Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zostało konsekrowane 18 maja 2016 roku. Jest to wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Ołtarz w sanktuarium odzwierciedla kaplicę papieską w Watykanie.

  Msza św. z Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II 21.10.16 Msza św. z Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II 21.10.16

  Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię ks. prof. Dariusz Oko

  Kościół jest misyjny Kościół jest misyjny

  Jak my to widzimy – z daleka widać lepiej – o. Piotr Strycharz

  Spotkanie RRM w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie Spotkanie RRM w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie

  17.10.2016

  Co dalej z obroną życia w Sejmie? Co dalej z obroną życia w Sejmie?

  dr inż. Antoni Zięba – Polski Punkt Widzenia