Leszek Żebrowski: Coraz częściej mamy do czynienia z przebierańcami, podszywającymi się pod ideę narodową. Są oni narodowi w formie, ale na ogół sowieccy, czy prosowieccy w treści.
Bezkompromisowy historyk a przy tym społecznik
Polski etnocentryzm „być niedobry”, ale „ich” etnocentryzm to już sam cymes!
Czy oni znają się na tym, czym się zajmują? Poza osobami o ewidentnie złej woli mamy również do czynienia z leniami umysłowymi i ignorantami. Trzeba im to na każdym kroku uzmysławiać i wypominać, dla naszego wspólnego dobra. Niech „nauka” znowu nauka znaczy.
Słów kilka o napastnikach i ofiarach
Leszek Żebrowski
Świat stale się zmienia
Leszek Żebrowski: co możemy zrobić?
Polskie kłopoty z suwerennością
Leszek Żebrowski – wykład
Leszek Żebrowski: Roman Dmowski był nie tylko wyjątkowym politykiem, ale również myślicielem
W ostatnich latach swego życia Roman Dmowski prowadził dogłębne studia nad znaczeniem, jakie ma dla nas tradycja starożytnej Grecji i Rzymu.
Krótki wykład o tym, jak umiejętnie bronić dobrego imienia „Żołnierzy Wyklętych”
Leszek Żebrowski: Temat jest bardzo nośny i bardzo smutny, ponieważ dotyczy naszej historii, która jest żywa, która się ciągnie do dziś. Są rodziny, są najbliżsi, a ostatni z tych weteranów jeszcze żyją. Wyobraźmy sobie, co dzisiaj czują. Ja tych ludzi znam od wielu lat.
Dziś historia i etos „Żołnierzy Wyklętych” to walka o teraźniejszość i przyszłość
Historia z dziedziny nauki stała się narzędziem propagandy, ma być inwektywą. Patriotyczna przeszłość ma być rozumiana jako obelga. W miejsce tego, co było, co poznajemy z dokumentów i opowieści, ma powstać historia całkowicie fałszywa, gdzie obiektywna prawda nie istnieje.
Kontynuujemy rewolucję bolszewicką?
Leszek Żebrowski: „Nowy człowiek”, który był wówczas wykuwany, potrzebował nowej sztuki, nowych wartości, nowych kanonów piękna, nowej moralności…
„Co złego, to nie my, to Polacy”?
Leszek Żebrowski
Kulisy wewnętrznej rywalizacji właścicieli PRL, czyli o Marcu ’68 słów kilka
Leszek Żebrowski: Nazywajmy rzeczy po imieniu. To nie my, tylko wy. To nie nasz problem, tylko wasz. To wy byliście w partii i wy się w tej partii pokłóciliście z towarzyszami. A my nie braliśmy w tym udziału, więc nie ciąży na nas żadna wina. I nie możecie nas tym wszystkim obarczać.
Nie wolno nam wyzbyć się narodowej dumy z naszej przeszłości
Leszek Żebrowski: Na początku lat 90., bodajże w 1992 czy 1993 roku, w „Gazecie Wyborczej” z przerażeniem przeczytałem stanowisko jednego z prominentnych dziennikarzy, który napisał, że brzydzi go słowo naród. Brzydzi – to znaczy że jest w nim coś bardzo złego, nieetycznego, nie do przyjęcia. Czy rzeczywiście tak jest?
Leszek Żebrowski nie tylko o swoim ulubionym Żołnierzu Wyklętym
Sylwetki czterech bohaterów podziemia antykomunistycznego: Jana Morawca, Leona Taraszkiewicza, Włodzimierza Marszewskiego i Jana Kaima.