29 lutego 2024

Sim Radio

Na żywo 24h online

Sim Radio to internetowe radio nadawane przez Wyszą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Radio SIM jest zarządzane przez kilkudziesięcioosobowy zespół, który tworzy programy w języku polskim, angielskim, hiszpańskim i ukraińskim. Sim Radio ma na celu promowanie młodych artystów, szczególnie tych spoza mainstreamu, jak również przybliżanie słuchaczom szerokiego wachlarza muzyki, w tym rocka, hip-hopu, punku, metalu i wielu innych. Radio oferuje też szereg programów dyskusyjnych i informacyjnych.


SIM: Studenckie Internetowe Muzyczne

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu od 26 kwietnia 2010 r. rozpoczęło nadawanie internetowe radio SIM. Tworzy je kilkudziesięcioosobowy zespół studentów, którzy bardzo chętnie odpowiedzieli na pomysł i inicjatywę duszpasterza akademickiego WSKSiM o. Dariusza Drążka CSsR, by założyć nowe medium.

Skąd nazwa SIM? – Studenckie – internetowe – muzyczne – z uśmiechem wyjaśnia Tomasz Burza, student II roku studiów uzupełniających magisterskich na kierunku polityka społeczno-ekonomiczna. – Chodziło także o nawiązanie do nazwy uczelni (WSKSiM), a poza tym nazwa radia łatwo wpada w ucho – dodaje.

Studenci współtworzący radio SIM nie mają wątpliwości: motorem napędowym tego przedsięwzięcia jest o. Dariusz Drążek. – Ojciec Dariusz od dłuższego czasu mówił nam o zamiarach założenia takiego radia, chciał, by ono było takim powiewem świeżości w studenckich mediach internetowych – mówi Roman Wach z II roku dziennikarstwa. Samo powstanie radia wiązało się z wielotygodniowymi przygotowaniami i ogromną pracą, ale chętnych do rozwinięcia swoich umiejętności nie brakowało. – Na samym początku ojciec Dariusz przeprowadził casting – wspomina Agata Kozdrowska, studentka II roku dziennikarstwa. – Postanowiłam zgłosić się, bo dzięki radiu możemy nauczyć się obsługi konsolety, różnych programów do montażu – zatem zdobyć umiejętności, które przyszłym dziennikarzom bardzo się przydadzą – opowiada.

W kontakcie ze słuchaczami
Redakcja radia SIM podzielona jest na 10 działów, które zajmują się emisją programu od początku do końca. Każdym działem kieruje redaktor naczelny, ma do pomocy grupę, z którą razem tworzą program na określoną godzinę. Szefem SIMinfo jest Tomasz Burza. – Nadajemy wiadomości trzy razy w ciągu dnia: o godz. 7.30, 18.00 i 22.00. Sztandarowym programem SIMinfo jest audycja „I dzień z głowy” emitowana tuż po wiadomościach o godzinie 22.00 od poniedziałku do piątku. „I dzień z głowy” to podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego dnia. To nasze komentarze i opinie do tego, co się wydarzyło w świecie polityki, nauki, kultury i religii. W programie dość aktywnie biorą udział także nasi słuchacze – pisząc SMS-y i przesyłając wiadomości na Gadu-Gadu – mówi Burza. Będzie to więc radio interaktywne, o czym już świadczy coraz większy kontakt ze słuchaczami. SIMinfo to nie tylko wiadomości i podsumowanie dnia – to także debaty, sondy, reportaże i felietony. Ich autorami są przede wszystkim studenci WSKSiM, ale do ich wygłaszania zapraszane będą także znane osobistości.
W powstanie i w funkcjonowanie studenckiego radia mogli zaangażować się wszyscy studenci WSKSiM bez względu na wybrany kierunek czy „staż” na uczelni. – Chociaż studiuję politologię – specjalność polityka międzynarodowa – interesuję się radiem – opowiada Piotr Brzezina, student III roku, który działa w SIMinfo. Ten dział odpowiada między innymi za serwisy informacyjne i przekazywanie najważniejszych wydarzeń mijającego dnia. W młodym zespole nie brakuje też studentów I roku, którzy bez najmniejszych kompleksów postanowili dołączyć do redakcyjnego grona. – Starsi koledzy, co zrozumiałe, mają większe doświadczenie i chętnie się nim dzielą, dając nam cenne wskazówki. Ja działam w SIMgraniu, w SIMcafe i w SIMranku. SIMgranie to zespół realizatorów, emitujemy programy, przygotowujemy ramówki i całą techniczną część. SIMranek to audycja na rozbudzenie, na lepszy humor. Po południu, o godz. 17.00, nadajemy SIMcafe – audycję kulturalną, gdzie mówimy m.in. o filmie, książce, modzie itd. – dodaje.

Radio dla każdego
Program radia SIM adresowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, ale tworzący je zapewniają, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Oprócz dużej dawki informacji i dobrej publicystyki na antenie nie zabraknie programów pogłębiających wiarę – codziennie swój program nadaje SIMwiara, w niedzielę będzie można posłuchać katechez.

Zainteresowani sportem o godz. 20.00 będą mogli usłyszeć najświeższe informacje ze światowych aren. – Mamy w planie komentowanie spotkań piłkarskich, czy to Ligi Mistrzów, mistrzostw świata. Oczywiście najwięcej będzie o piłce nożnej, gdyż jest to najpopularniejszy sport w naszej Ojczyźnie, ale jesteśmy otwarci na inne dyscypliny od skoków narciarskich, przez dobry boks, np. w wykonaniu Tomasza Adamka, aż po lekkoatletykę – mówi Roman Wach.

W studenckim radiu ogromną część programu wypełni muzyka. – Na antenie naszego radia możemy usłyszeć wszelkie gatunki muzyczne, oczywiście poza tymi utworami, w których są wulgaryzmy czy słowa wyzywające lub uderzające w kogoś – opowiada Michał Dobosz z I roku dziennikarstwa, który jest szefem SIMgranie. – SIMgranie emitujemy od północy do 7.00 rano, ale krótsze bloki muzyczne pojawiają się także w ciągu dnia – zaznacza. W ramówce nie zabraknie również rozrywki. – Jestem odpowiedzialny za SIMwkręty – opowiada Szymon Gąsiorowski z II roku dziennikarstwa. – Ta audycja to przede wszystkim humor, będziemy w niej wykorzystywać śmieszne wypowiedzi polityków, prezenterów telewizyjnych, radiowych, aktorów i sportowców. Nasza audycja jest cykliczna, będzie nadawana co tydzień po godz. 22.00 w soboty – podkreśla.

simradio.pl
Co najważniejsze, tworzący radio studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w swoim działaniu chcą się kierować prawdą i szacunkiem do drugiego człowieka. – Przyznam, że działalność w radiu SIM to dla mnie poważne wyzwanie – mówi Tomasz Burza. – Takie radio to duża odpowiedzialność, ponieważ nadawanie wymaga ciągłości, a więc stałego zaangażowania z naszej strony.

Myślę, że to dobra lekcja dziennikarstwa, którego uczymy się w WSKSiM. Wiedzę, którą zdobyliśmy na zajęciach i różnego rodzaju praktykach, przenosimy teraz do naszego radia – tworząc rzetelne i prawdziwe informacje, dbając o kulturę słowa – zarówno w naszych wypowiedziach, jak i doborze muzyki. Wszystko oczywiście w młodzieżowej formie – dodaje.

Młodym redaktorom radia SIM na czele z o. Dariuszem Drążkiem wypada życzyć, by ich dzieło rozwijało się z dnia na dzień, powiększając stale grono słuchaczy na całym świecie, gdyż dzięki internetowi możemy je usłyszeć w najdalszym zakątku naszej planety. – Wystarczy wejść na stronę simradio.pl, następnie kliknąć w zakładkę „słuchaj na żywo” i już jesteśmy! – z uśmiechem kończy Roman Wach.
Mirosław Politowski

24 thoughts on “Sim Radio

 1. „tworzący radio (…) studenci chcą się kierować prawdą i szacunkiem dla drugiego człowieka” – klękajcie narody !!! Chyba to oczywista oczywistość jak mawia pewien klasyk. Życzę obiektywizmu, optymizmu i powodzenia, znaczy sie słuchalności.

 2. Życzę Wam , Wesołych Świąt, Bożych Łask. Porzucam media „publiczne” przechodzę na odbiór Sim Radio. !

 3. Media ” publiczne” sa nie do sluchania. Muzyka jak sieczka, zawsze taka sama, wiadomosci rzadko i wybiorczo, dyskusje zenujaco glupie, jakis Kupa Wojewodzki i inni gloryfikowani cwiercinteligenci,
  Zycze powodzenia!

 4. Trzy lata temu ostatecznie znudziły mnie media tkzw.publiczne i prywatne za agenturalne pieniądze.Słucham i oglądam tylko katolickie.Pozdrawiam.

 5. Jeśli wiadomości co 30minut w publicznym radio to „joannie „zbyt rzadko no,no . Gdy zawaliła się hala targowa w Katowicach około 17:15 i zginęło prawie 60 osób, to miałem próbkę waszych informacji! Znajomy wyszedł z obiektu 10min przed katastrofą, widział z zewnątrz wszystko, przejechał 300km, opowiedział nam, widzieliśmy we wszystkich tv z CNN włącznie, a na RM spokojnie o 10 następnego dnia, bez zbędnej zwłoki gdy opadł pył podano wiadomość.
  Antoni 17stycznia napisał „znudziły mnie media …i prywatne za agenturalne pieniądze”. Nadstawiam ucha: to wy też agenturalni ? Przecież jesteście prywatni co do własności, a katolicki to przymiotnik. Czy Antoni wie o czym my nie wiemy ??

 6. @szczepan
  Hello 🙂 Czy tutaj piszemy o RM czy Sim Radio? Słowa nie ma o tym pierwszym wiec po co piszesz takie rzeczy? Jeśli pojawi sie na stronie takie miejsce na temat aktualności informacji to wtedy pisz, poza tym daruj sobie uwagi nie na temat.
  Sim Radio to radio internetowe i nie ma obowiązku dezinformować społeczeństwa co 5 minut licząc na wzrost słuchalności że „ile to gołębi zginęło pod zwałami śniegu…” bo już po jakimś czasie nie ma nowego tematu i nowej sensacji. Informacje są od przekazania, nie żąglowania (tragedią ludzką).

  1. „(…) Informacje są od przekazania, nie żąglowania (tragedią ludzką).”-
   – Drogi Pawle,
   „gwoli” (jak to dawniej w Polsce mawiano i – pisano) ścisłości: informacje są DO przekazania, a NIE „od”…
   NIEZMIENNE PRAWIDŁA języka polskiego – to jedno z PODSTAWOWYCH „narzędzi” – środków przekazu, nie tylko dziennikarskiego. Życzę trochę więcej [samo]dyscypliny!
   Andrzej

  1. Piotrze, myślę, że na odpowiedź w sprawach ważnych nigdy nie jest za późno.
   Fundacja ta (Rhema/Rema) i jej działalność znana mi jest od dawna.
   Wprawdzie nie należy bezgranicznie, czy może – lepiej mówiąc – bezkrytycznie czytać wikipedię itp. „źródła” w sieci internetowej, ale myślę, że treść pod tym odnośnikiem powinna być dla Ciebie dość wyraźną wskazówką… 🙁

 7. ŻADNA SELEKCJA NATURALNA ,ANI GENY .TYLKO … WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE JEST PODSTAWĄ MĄDROŚCI . POLACY MAJĄ BYĆ CHORZY I GŁUPI !!! ~DR.KWAŚNIEWSKI

  1.  ŻADNA  SELEKCJA  NATURALNA ANI GENY ,TYLKO ŻYWIENIE OPTYMALNE JEST PODSTAWĄ MĄDROŚCI . POLACY MAJĄ  BYĆ  CHORZY  I  GŁUPI  ! ! !   dr.Kwaśniewski

  2. Badania naukowe dowodzą że jest inaczej niż piszesz. Zresztą dobrze to widać nawet na ekstremalnych przypadkach jak np w obozach koncentracyjnych w których o dobrym odżywianiu nie mogło być mowy

 8. ŻADNA SELEKCJA NATURALNA ,ANI GENY TYLKO ŻYWIENIE OPTYMALNE JEST PODSTAWĄ  MĄDROŚCI.
     POLACY MAJĄ BYĆ ,CHORZY I  GŁUPI   dr. Kwaśniewski

 9. Witam serd. dziś odkryłem Wasze radio,nagrania jak mą 60 moga być,OBY TEGO SATANISTYCZNEGO „””” RAPU”””” nie było pozdrawiam

 10. Czy może mi ktoś powiedzieć, dlaczego w Toruniu buduje się „świątynię”, a nie „kościół”?
  Nie od dzisiaj takie rozgraniczenie w nazewnictwie znaczy bardzo dużo… 😉

 11. zrobcie cos z ta strona na safari przerzuca mnie zamiast na sim na radio nowy swiat ogarniacie to it czy nie bardzo ?? smiesznie to troche wyglada ze wrzucacie na lewacka radiostacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *