Śladami Pana Jezusa
Ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Palestyna
Rzymianie zdawali sobie sprawę ze strategicznego położenia Palestyny. Wraz ze Syrią były to najbardziej wysunięte na wschód połacie Imperium Rzymskiego, stąd bardzo starali się o utrzymanie pokoju w regionie. To oznaczało też spokój i bezpieczeństwo dla rzymskich legionów w sąsiednich regionach takich jak Anatolia czy Egipt.
Trasa Drogi Krzyżowej
Obecna jerozolimska Via Dolorosa stanowi swego rodzaju rekonstrukcję, której początki sięgają w zasadzie XII wieku, czyli czasów wypraw krzyżowych. Gdy rycerze krzyżowi przybyli z Europy do Palestyny, do Ziemi Świętej, do Jerozolimy, wtedy przybywając do miasta świętego chcieli dotknąć niejako miejsc związanych z Życiem, Męką, a zwłaszcza Śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
Cyrenejczyk
Jedynymi źródłami, które mówią o Szymonie z Cyreny, są oczywiście Ewangelie. Można by powiedzieć, że wiemy o nim stosunkowo mało. Pochodził z Cyreny więc prawdopodobnie był Żydem z diaspory – Cyrena, Cyrenajka leży na terenie Afryki Północnej. Najprawdopodobniej wrócił z diaspory, wrócił z rozproszenia, zamieszkał w Jerozolimie, być może miał jakiś kawałek gruntu pod uprawę gdzieś pod murami Jerozolimy i wracał z pola. Tyle o nim wiemy. Czy to jest mało? Zależy. Chcielibyśmy wiedzieć znacznie więcej, ale myślę, że to co wiemy to całkiem dużo.
Na śmierć skazany
Reakcje ludzi na skazanie i śmierć Jezusa Chrystusa były różne – od żalu i współczucia, po trwanie w przekonaniu o słuszności Jego winy. Jednak większość mieszkańców Jerozolimy w czasie kiedy Pan Jezus zmierzał w stronę Golgoty zajmowała się swoimi codziennymi sprawami. O Jerozolimie w czasach Chrystusa.
Matka pod Krzyżem
Maryi w historii Zbawiania – użyte słowo „niewiasta” w języku hebrajskim nawiązuje do pierwszej niewiasty, do Ewy. Zatem Pan Jezus postrzega Maryją jako Nową Ewę. Jej posłuszeństwo i to czego dokonał Jezus przyniosło światu zbawienie.