Bitwa, która zmieniła losy świata…

Wielkimi krokami zbliża się setna rocznica największego polskiego militarnego zwycięstwa w XX wieku: bitwy warszawskiej z 1920 roku, w trakcie której Wojsko Polskie odepchnęło od bram stolicy Polski Armię Czerwoną.


Przebieg wydarzeń sprzed stu lat wciąż budzi spory historyków i publicystów – z upływem czasu coraz większa część badaczy kwestionuje teorię o Józefie Piłsudskim jako jedynym autorze zwycięstwa, zarzucając mu opuszczenie stanowiska dowodzenia i złożenie dymisji z zajmowanych stanowisk.

Tak więc, o ile stulecie „cudu nad Wisłą” odbędzie się bez tradycyjnej defilady wojskowej to na pewno będzie mu towarzyszyć całkowicie nowe zjawisko ostrej debaty historyków nad przebiegiem wydarzeń, który dla tzw. „przeciętnego Polaka” wydaje się ostatecznie ustalony. Jednak czy podobnie nie powinny wyglądać różnorakie obchody wydarzeń, które dla Polski i Polaków okazały się klęską?

Na to i wiele innych pytań o wydarzenia sprzed stu lat i ich ocenę odpowie prof. Jan Żaryn, p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.