Nie ma kapłaństwa bez Krzyża

Koncert w najstarszej parafii pod wezwaniem św. Krzyża w Polsce. Tematem muzycznego wieczoru będą pieśni, podkreślające wartość i znaczenie najważniejszego symbolu chrześcijaństwa.

Dlaczego czcimy krzyż?

Krzyż, który jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem chrześcijan, bywa czasem poddawany w wątpliwość jako godny symbol wiary. Mówi się, że powinno czcić się pusty grób, jako silnie przemawiający symbol zmartwychwstania. Dlaczego zatem czcimy krzyż?

Przez Krzyż do gwiazd

Do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach zostały wprowadzone relikwie bł. Teofila Matulionisa – niezłomnego kapłana, męczennika czasów komunizmu, nazwanego „litewskim kardynałem Wyszyńskim”.

Obrońcy Krzyża

Od pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku, dnia katastrofy smoleńskiej, Polacy spontanicznie zaczęli przychodzić pod Pałac Prezydencki w Warszawie ze zniczami i krzyżem, który wywołał wiele kontrowersji. Krzyż został zabrany, ale ludzie przychodzili nadal z innym krzyżem na wzór poprzedniego. Reportaż opowiada o ostatnim spotkaniu modlitewnym obrońców krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Historia krzyża na Tarnicy

Powszechnie znana jest miłość św. Jana Pawła II do gór. Zanim Karol Wojtyła został papieżem, wędrował ze studentami także po Bieszczadach. Zainspirowało to ks. prof. Franciszka Rząsę do odważnej akcji – wykonania i ustawienia 7,5 metrowego krzyża na Tarnicy w czasach, kiedy komunistyczne władze zwalczały religię i jej symbole.

Czy muzułmanie wygrają z krzyżem?

Krzyż zdjęty z sali sądowej przed jednego z niemieckich sędziów prowadzących sprawę islamskich imigrantów stanowi symbol wielkiej porażki tych, którym powierzono dziedzictwo Christianitas. Czy muzułmanie wygrają z chrześcijaństwem w Europie?