Notre-Dame Domem Bożym czy… centrum dialogu?

Prof. Grzegorz Kucharczyk – Jak dużo ostatnio wstrząsających znaków. Piorun uderzający w Bazylikę świętego Piotra, rozpadający się w ręku papieża Franciszka pastorał (dwa razy: w Sarajewie i Ziemi Świętej), teraz dramatyczny pożar paryskiej katedry Najświętszej Maryi Panny w Paryżu. A trochę wcześniej cuda eucharystyczne w Sokółce i Legnicy. Co mówią te znaki wszystkie razem?

Jaki przykład dał nam Bonaparte?

„Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy” – śpiewamy w naszym narodowym hymnie. Ale czy katolicy i Polacy powinni uznawać Napoleona za wzór do naśladowania? O tym kim naprawdę był Bonaparte, jakie wartości wyznawał oraz w jaki sposób traktował Kościół i Polskę mówią: profesor Jacek Bartyzel, profesor Grzegorz Kucharczyk i Piotr Doerre.

Od Lutra do 1968, Niemcy krajem rewolucji

Rozmowa Gabriela Maciejewskiego z prof. dr hab. Grzegorzem Kucharczykiem o wykładzie, który wygłosił prof.Kucharczyk zatytułowanym: Niemcy – kraj rewolucji. Od reformacji do roku 1968.

Pobożne pieśni zamiast hymnu o Napoleonie!

Najbezpieczniejszą, najpewniejszą gwarancją, że nie ześlizgniemy się do czerpania niewłaściwego przykładu z tego co dał nam Bonaparte, było to, że polskie katolicyzm i zanurzony w nim patriotyzm był tak bardzo Maryjny. Prof. Kucharczyk o wierze Polaków w czasach zaborów.