Zapomniani bohaterowie i ofiary stanu wojennego!

Leszek Żebrowski – Stan wojenny to nie tylko te ofiary, których pamięć czcimy w kolejne rocznice. To setki tysięcy nieznanych działaczy lokalnych, anonimowych ofiar reżymu. Wyrzuceni z Polski, wyrzucani z zakładów pracy i uczelni. Wiele z tych zapomnianych bohaterów poniosło realne straty w życiu zawodowym i rodzinnym. Dziś prawie o nich nie pamiętamy. Czas by państwo polskie zajęło się realną pomocą dla tych osób i upamiętnieniem ich czynów i postaw.

KOD i PiS w stanie wojennym

Mimo, że od wprowadzenia stanu wojennego minęło już 35 lat, emocje z nim związane są nadal żywe. Jak ważną datą dla Polaków jest 13 grudnia doskonale widać było w Warszawie, gdzie KOD i PiS zorganizowały wiece pamięci bohaterów i ofiar stanu wojennego. Kto jednak był bohaterem, a kto ofiarą nie było już takie oczywiste.

Osadzeni na Rakowieckiej

W nocy z 12/13 grudnia 2016 w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie odbyło się spotkanie internowanych. Dokładnie 35 lat wcześniej, Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła w Polsce stan wojenny, w konsekwencji którego ok. 11 tysięcy osób trafiło do więzień, aresztów i obozów internowania. W reportażu poznajemy historie kilku działaczy Solidarności, których spotkał ten los.