Walka o pamięć trwa! Nie bójmy się bronić naszych narodowych symboli

Dlaczego jest tak, że pamięć o naszych bohaterach i chwalebnych momentach z naszej historii musimy kultywować w swoistym, patriotycznym undergroundzie? Dlaczego przez całe dziesięciolecia to, co najważniejsze dla Polski musieliśmy honorować małymi pomniczkami wciskanymi tu i ówdzie? Dlaczego tablice pamięci polskich patriotów i bohaterów znajdujemy zazwyczaj tylko w kościelnych kruchtach? Na te i wiele innych pytań odpowiada Tomasz Żak.

Kaplica Pamięci

Kaplica Pamięci w świątyni pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu poświęcona jest polskim męczennikom. Obok relikwii świętych męczenników, umieszczono tablice z nazwiskami rodzin, które zginęły ratując ludność żydowską w czasie II wojny światowej.

Obrońcy Krzyża

Od pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku, dnia katastrofy smoleńskiej, Polacy spontanicznie zaczęli przychodzić pod Pałac Prezydencki w Warszawie ze zniczami i krzyżem, który wywołał wiele kontrowersji. Krzyż został zabrany, ale ludzie przychodzili nadal z innym krzyżem na wzór poprzedniego. Reportaż opowiada o ostatnim spotkaniu modlitewnym obrońców krzyża na Krakowskim Przedmieściu.