Solidarni 2010

Film Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego
Pobierz tutaj: Solidarni 2010. Pobierz inne ciekawe pliki

Pobierz tutaj: Solidarni 2010. Pobierz inne ciekawe pliki

Realizacja: Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski

Producent: Film Open Group Sp. z o.o.
Emisja: TVP 1, poniedziałek 26 kwietnia, godz. 20.25

Czas: 90 min

Redaktor prowadzący: Artur Bazak, Redakcja Publicystyki TVP 1

„Solidarni 2010” to zapis nocnych rozmów Polaków na Krakowskim Przedmieściu Warszawie oraz w Krakowie podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej. Dokumentalistka Ewa Stankiewicz oraz publicysta Jan Pospieszalski w ciągu 9 dni żałoby narodowej prowadzą rozmowy z wieloma Polakami. Jest to świadectwo żywej, autentycznej, przejmującej dyskusji narodu, który zebrał się w Warszawie i w Krakowie, aby rozmawiać o przyszłości Ojczyzny, o znaczeniu ofiary Katynia i Smoleńska, o Polsce tu i teraz.

Film „Solidarni 2010” jest bezprecedensową w historii Telewizji Polskiej dokumentalną formą rejestracji stanu ducha Polaków w trakcie wielkiej żałoby po ofiarach tragedii w Smoleńsku 10 kwietnia. To obraz Polski, która objawia inną twarz Polski – zadumaną, refleksyjną, ale także patriotyczną i autentyczną w swojej rozpaczy, żalu, smutku i nadziei. Twarz wielkiego narodu.

Telewizja Publiczna miała w tych dniach niepowtarzalną szansę oddać Polakom głos. Badania oglądalności stacji telewizyjnych z ostatnich dni nie pozostawiają żadnych wątpliwości: TVP 1 jako jedyna antena w Polsce pozwalała Polakom uczestniczyć w tragedii narodowej, godnie ją przeżyć oraz wyjaśnić znaczenie i symbolikę tego, co się wydarzyło w Katyniu, Smoleńsku i w Warszawie. Polacy odnajdują się w przekazie zaproponowanym przez TVP 1. Film Ewy Stankiewicz oraz Jana Pospieszalskiego wpisuje się w oczekiwania naszych widzów.

Podobne

62 Thoughts to “Solidarni 2010

 1. Nikifor

  Film pokazuje to co myślą zwykli Polacy. Brawo za odwagę dla twórców i dla ludzi, którzy mają własne zdanie i nie dają sobą manipulować.

  Postkomuniści w Polsce trzymają się mocno, chyba nikt nie ma wątpliwości. Ci ludzie z niejasną przeszłością nie powinni nami rządzić.

  Dlaczego Rosja nie chce oddać nam NASZYCH CZARNYCH SKRZYNEK?!!

  Dlaczego nasz rząd nie zadbał o bezpieczeństwo tych ludzi?!! Dlaczego mimister obrony narodowej nie podał się do dymisji?!! To on odpowiada za bezpieczeństwo takich lotów, a teraz TO ON nadzoruje ŚLEDZTWO W SWOJEJ WŁASNE SPRAWIE!!!

  JA CHCĘ WIEDZIEĆ CO STAŁO SIĘ Z NASZYM PREZYDENTEM!!

 2. Zen

  22000 tysiące oficerów, Papież, który cudem przeżył zamach, Prezydent Kaczyński z p. M. Kaczyńską i pozostałe ofiary zginęły z tej samej ręki.

 3. JerzyK

  Brawo TVP i niezależni dziennikarze. Film jest wspaniały, chociaż o takiej tragicznej rzeczywistości

 4. maja

  Film pokazuje prawdziwa Polske co mysla i czuja zwykli ludzie ,jestem pod wrazeniem-dziekuje panu Pospieszalskiemu za prawde ktorej jest tak malo w mediach

 5. Marek

  Dziękuję Pani Ewie Stankiewicz i Panu Janowi Pospieszalskiemu za wspaniały film oddający prawdziwe uczucia prawdziwych Polaków.

 6. Lopez

  Śmieszny ten film , ci ludzie to naprawde sa rozbici co oni mysleli ze Polska jako kraj nagle sie zalamie bo zgineli ludzie z wysokich szczebli , nie ma ludzi niezastapionych. Ja nie zycze nikomu smierci ale tez sie dziwie ze nagle wszyscy tak zalowali Kaczynskiego a takto go nikt nie lubil i jeszcze ten pogrzeb na wawelu to juz przesada. Ten w okularkach jest zabawny:-)

 7. Marek

  Lopez- z debilami i zdrajcami nie chcę mieć więcej żadnych
  kontaktów.Żegnam ozięble.

 8. TYSLAW

  Tak stronniczego i nieobiektywnego materiału dawno nie widziałem. Zgadzam się z Lopez.

 9. Jurek

  Dobrze zobaczyć po prostu rzeczywistośc taką jaka jest a nei wytworzona na stronach Gazety Wybo.PLrczej.

 10. Dobry film więcej takich. Prawda w oczy kole!

 11. Jurek

  Tak gwoliinformacji: 25 maja w Rzeczpospolitej bedzie dolacozny ten film 🙂

 12. okal

  super program dziękuje autorom za uświadomienie mi czym jest wyborcza gazeta i tvn

 13. tukan6

  Najgłupszy reportaż jaki widziałem w swoim życiu, reportaży-na wykorzystał psychozę tłumu nawiedzonych i stworzył wielką chałę.

 14. B1

  Paru aktorów na garnuszku TVP, kilku radnych oraz działaczy PiS i już mamy super dokument dla pół mózgów pt. „Solidarni 2010”
  Plus jedna z najnowszych wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o ludziach takich jak na filmie i wyzywających od komuchów „Zatrzymali się w rozwoju w 90 roku” i tu się zgadzam panie prezesie!

 15. Jrek

  @B1

  Drogi B1 o tych aktorach na garnuszku TVP plus radnych i działaczy PIS przeczytałeś w „Gazecie Wyb.” ? A może rozsyłanych smsów dla młodzieżowki PO? Może coś się nie podobać, ale naucz się szanować innych, jeśli nie chcesz być traktowany tak jak podchodzisz do inaczej myślacych niż ty.

 16. maja

  Polskie społeczeństwo już takie jest czyli podzielone i tak naprawdę nigdy nie było razem!Każdy ma prawo do wyrażania swoich myśli ale nie zaprzeczy nikt iż film pt.”Solidarni”to wypowiedz zwykłych ludzi którzy potrafili się jednoczyć w smutku po stracie Prezydenta wraz z małżonką i całej elity Państwa Polskiego !Dlaczego się im odmawia prawa do własnego zdania,do smutku i żaloby?Mówili co myśleli!Przyznam się że czytając niektóre posty to jestem zaszokowana że tak mogą pisać Polacy!Ale cóż każdy ma prawo do swojego zdania oni też!Więc mam gorąca prośbę szanujcie zdanie innych nawet jak jest inne niż wasze!Pozdrawiam!

 17. tukan6

  Maju, zgadzam się z Panią, iż każdy ma prawo do indywidualnego przeżywania tej tragedii i wypowiadania swojego zdania na ten temat. Problem, polega jednak na tym, iż z tych indywidualnych wypowiedzi, nie zawsze przemyślanych i nie popartych żadnymi dowodami, próbuje się stworzyć dokument, który sugeruje, jakoby całe społeczeństwo tak przeżywało i tak myślało. A tak przecież nie jest. Realizatorzy tego filmu w osobach: Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski, wykorzystali tę tragedię do swoich niecnych, politycznych celów, pokazując go w telewizji publicznej. Z mojego punktu widzenia, jest to haniebne.
  Pozdrawiam

 18. casti

  Same kłamstwa głupoty , głupi naród, głupi ludzie . Może kilka kobiet wypowiedziało się przyzwoicie, reszta to banda kretynów skończonych, zwłaszcza gościu z płaczącym głosem co się Polaków wstydził

 19. casti

  weźcie odtwarzajcie sobie te wypowiedzi powoli i słuchajcie co ci ludzie wygadują !! Wstyd to dopiero za takich ludzi z takimi poglądami.

 20. Jurek

  @casti

  Drogi panie Casti, a może to odreagowanie na te wieloletnie pranie mozgu w wykonaniu tvn czy gaz. wyb?

 21. maja

  Myślę że ci co piszą przeciwko prawdzie ukazanej w filmie są zapewne zwolennikami Komorowskiego tego pana który boi się tego iż właśnie ta prawda może mu zaszkodzić w dojściu do władzy!Także ci co krytykują zażarcie ten film jestem pewna że temu panu sprzyjają!Bo z jakiego powodu są aż tak bardzo agresywni?To słownictwo jest dokładnie takie jak w szeregach PO .Co za różnica jakie padły słowa w filmie przecież nie każdy musi się z nimi utożsamiać!Jeżeli komuś nie podoba się ten film to po prostu nie powinien go oglądać!Moje zdanie jest takie iż w tym filmie ukazano całą prawdę o której się mówi w rodzinnych domach!Mam ten film na płycie i pokazałam go wielu znajomym bo ciekawiło mnie co oni sądzą na ten temat otóż niektórzy byli obojętni ale większość była zachwycona!

 22. mati

  Do Autora artykułu:
  Wspaniały komentarz dla tego Wielkiego Polskiego Dokumentu.
  Dziękuję.

 23. Eryk

  KŁAMCY 2010, widzicie spisek, atak terrorystyczny, a nie widziecie rozkazów kaczora. Wstyd !!!! To zwierzchnik jest winnien śmierci tylu ludzi, tylko wy nie chcecie się z tym pogodzić. Po co Błasik tam poszedł, na spacer? Prawda boli.

 24. Jurek

  @Eryk

  Eryku , mnie j zlosci a wiecej myslenia. Piszac „kaczora” miales zapewne na mysli prezydenta? A tak z ciekawosci kiedy piszesz o innych zawsze uzywasz tego typu nazw? Np. o p.o. prezydenta p. Komorowskim „gajowy”, o p. Palikocie ” swinski ryj” … ?

 25. Zenek

  Chrześcijanie powołani są do szukania pojednania, nawet jeśli trzeba nieustannie wybaczać, a jak trzeba również nadstawić i drugi policzek. Po ludzku rzecz biorąc, nigdy nie powinniśmy Rosji wierzyć i zawsze o wszystko ją podejrzewać i oskarżać. Problem jednak polega na tym, że jesteśmy chrześcijanami czyli uczniami Jezusa a On uczył nas czego innego. Nauka Chrystusa obejmuje nie tylko stosunki międzyludzkie, ale i międzynarodowe i to pokazał kiedyś Polski Episkopat listem do Episkopatu Niemieckiego.
  Bardzo smuci mnie, że tą niewypowiedzianą smoleńską katastrofę, Polacy z ugrupowania PIS i zwolennicy ojca Rydzyka nie potrafią wykorzystać w ewangeliczny sposób, ale robią zupełnie coś odwrotnego. Nie potrafią odczytać znaku czasu, który poprzez niewypowiedziany bul rodzin tych, którzy zginęli, mocno woła o zmianę kursu by zejść z drogi jątrzenia i wejść na drogę szukania pojednania. Oskarża się bez jakichkolwiek dowodów Rosję o spowodowanie tej katastrofy, nie biorąc w ogóle pod uwagę, że wina może być również i po polskiej stronie. Osobiście zadaję sobie pytanie, czym kierował się prezydent, nie wydając polecenia lądowania na innym lotnisku? Niestety, ale nasuwają mi się między innymi i takie wersje: nie będę się słuchał Ruskich / nie wyobrażam sobie uroczystości bez mojej obecności i mojego przemówienia / lądujmy tutaj bo Ruscy znów coś knują, itp. To są pytania na które raczej nigdy nie będzie odpowiedzi. Ale pewne jest to, że prezydent nie nakazał lądowania na innym lotnisku, i przez to że tego nie zrobił, doszło do smoleńskiej katastrofy. Trudno przyjąć opcję, że prezydent nie wiedział o niedogodnych warunkach atmosferycznych i trudno przyjąć, że jego polecenie lądowania na innym lotnisku piloci zbagatelizowali, albo że takie polecenie byłoby nie do zrealizowania. To nie był zwyczajny samolot liniowy, gdzie decydują tylko piloci danego samolotu i służba danego lotniska. Osobiście byłbym również i za tym, by odtajniono ostatnią rozmowę pana prezydenta ze swoim bratem. Trudno mi uznać tą rozmowę za prywatną, skoro była przeprowadzona przez drogi telefon satelitarny, finansowany przez polskich podatników, którym w tej niesamowicie bolesnej sytuacji należałoby się takie odtajnienie. Z tej rozmowy też mogłoby coś wynikać.
  W świetle tych niejasności nie powinno czynić się z prezydenta narodowego bohatera czy wręcz męczennika, chowając go na Wawelu, świadomie wykorzystując ku temu świeży ludzki bul i ekstazę. Na Wawel można by go przenieść po paru latach, kiedy to emocje by już opadły, wyjaśniło by się więcej spraw, przeszło by to przez narodową debatę, czy nawet zrobiono by coś na wzór referendum. Ale niestety, wykorzystano gorącą chwilę i wydaną na kolanie zgodę administratora Wawelu. Do dnia dzisiejszego nie wiemy kto prosił krakowskiego kardynała o pochówek na Wawelu i dlaczego jest to ukrywane? Nie dość że nie wykorzystano znaku czasu do narodowego i międzynarodowego jednania się, to na dodatek pochopną decyzją pochówku na Wawelu, podzielono jeszcze bardziej polskie społeczeństwo.
  Osobiście nie widzę w tym co PIS i zwolennicy ojca Rydzyka w związku z tą katastrofą robią żadnej mądrości, a jedynie jest to usilne forsowanie czegoś, co z Ewangelią nie ma nic wspólnego.
  Słysząc wypowiedzi ludzi z tego filmu, trudno było mi się oprzeć wrażeniu że są to słowa ojca Tadeusza Rydzyka. W tym filmie jest wiele wypowiedzi przeciwko mediom a jednocześnie jak na ironię są to wypowiedzi zaczerpnięte właśnie z mediów. Ten film wielce przecież szanowany przez „antymediowców” został też zrobiony przez przedstawiciela mediów i wyemitowany też przez media. W końcu o jakie media chodzi, skoro publiczna telewizja bardziej należy do PIS niż do PO. Przybyli często z daleka, nie szczędząc czasu i trudu, by oddać hołd panu prezydentowi i to jest wspaniałe, ale dlaczego w ich sercach tyle wrogości do rządu, mediów, Rosji … Dlaczego czują się wyspą dobra na oceanie zła? Dlaczego uważają się za tych prawdziwych patriotów i noszą w zamyśle jakieś nowe pospolite ruszenie do jakiejś wolności, wykreowanej przez media ojca Rydzyka? Czyż sami nie czynią siebie niewolnikami mediów między innymi ojca Rydzyka i nie dają się manipulować?
  Można mieć również wrażenie, że Polacy często nie potrafią bez przeciwnika normalnie funkcjonować. Wydobywają karkołomne podejrzliwości, by tylko mieć czym z oponentem powojować. Nazywają to szukaniem prawdy, ale czy to nie jest raczej jakaś niskich pułapów żądza ?
  Stawanie w prawdzie to nie jest uporczywe dociekanie kto tu ma rację i nieustanne niuchanie co jest kłamstwem o co nim nie jest. Prawda wyzwala, a nieustanne węszenie przeciwko innym, wewnętrznie zniewala, gdyż wodzą nas za nos nasze uprzedzenia i nieodparta chęć posiadania racji. Nigdy nie będziemy w stanie do końca poznać co nie jest kłamstwem, ale jesteśmy w stanie stanąć w prawdzie. Stawanie w prawdzie, to postrzeganie każdego jako umiłowane dziecko samego Boga. Taka jest prawda ewangeliczna, i mając ją przed oczami, będziemy patrzeć na innych z życzliwością i będziemy nosić w sobie pragnienie pojednania. Ale my najpierw chcemy dociec kto ma rację, wyciągnąć na światło dzienne kłamstwo, później oczekujemy od winowajcy skruchy, następnie z pozycji tryumfatora wyniośle mu przebaczymy a dopiero później będzie można mówić o ewentualnym pojednaniu. Tylko że wtedy, nie będzie to już pojednanie, ale raczej tylko jakaś formalność, która przy najbliższej okazji pęknie. Widzimy siebie po stronie prawdy, nie zdając sobie sprawy z tego, że oskarżając kogoś nie mając na to niezbitych dowodów, stajemy się oszczercami i kłamcami.
  My nie będziemy rozliczeni z tego na ile zdołaliśmy zdemaskować czyjeś kłamstwa, ale będziemy rozliczeni z naszej wewnętrznej postawy wobec „winnych”. „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”. Łuk. 6:27-28. Dochodzenie przyczyn katastrofy nie powinno nas zbytnio zajmować. Od tego są specjalnie służby i one będą z tego przed Bogiem odpowiadać. Naszym zadaniem z którego będziemy rozliczeni, na pewno nie jest podejrzliwość, napuszczanie jednych na drugich, nieustanne węszenie by znaleźć coś przeciwko innym, ale czynienie pokoju i pragnienie pojednania. To nie jest żadna naiwność, nieodpowiedzialność, nieroztropność czy głupota, bo gdyby tak było, to cytat „zło dobrem zwyciężaj” trzeba by było z Biblii usunąć.
  Zenek

 26. Zbyszek

  Zenek, jestem pod wrażeniem Twojej wypowiedzi. Wcale bym się nie zdiwił, że pod tym pseudonimem kryje się proboszcz z mojej parafii.

 27. Zenek

  Witaj Zbyszku
  Cieszy mnie że masz proboszcza, który nie uległ polityce mediów ojca Rydzyka.
  Ja jestem 60-cio letnim robotnikiem ze średnim wykształceniem.
  Jeśli jesteś pod wrażeniem pozytywnym mojej wypowiedzi, to mnie cieszy.
  Jeśli natomiast jest to wrażenie negatywne to muszę to uszanować.
  Zenek

 28. Zbyszek

  Oczywiście pod wrażeniem pozytywnym! Myślę dokładnie tak jak to ująłeś w swojej wypowiedzi.

 29. Jacek Kurski

  Ten dokument jest bardzo stronniczy i pokazuje tylko wywiady z ludzmi majacymi poglady PISoskie. Powinny byc pokazane opinie wszystkich Polakow a nie tylko ludzi o takich samych wizjach. Pospieszalski to przychlast ktory nie pokazuje obiektywizmu i prawdy. Ludzie z tego dokumentu gadaja jak potłuczeni.

 30. Jurek

  @Jacek Kurski

  Drogi panie „Jacku Kurski” primo: nie obrazaj innych (to jedna z podstawowych zasad grzecznosci i dobrego wychowania),secundo : naprawde tak trudno wyobrazic sobie, ze sa osoby ktore mysla zupelnie inaczej niz ty?

 31. Jacek Kurski

  Panie Jurku , wyobrazam sobie i wiem ze sa takie osoby ale nie ukrywam ze sa to dla mnie ludzie ktorych po prostu nie rozumiem i wstyd mi ze az tylu jest tak myslacych polakow.
  A co do dokumentu to powinien byc pokazany przekroj calego spoleczenstwa a nie tylko konkretna wybrana grupa ludzi a reszte po prostu nie pokazano. I jeszcze to ze Pospieszalski pokazuje ludzi mowiacych o tym ze media manipuluja a ten dokument jest tak nakrecony ze pokazuje tylko wybranych ludzi a reszta zostala wycieta , to tez jest manipulacja bo nie pokazuje rzeczywistosci tylko wybranych ludzi z dosc jak dla mnie radykalnymi pogladami.Chyba pan sie ze mna zgodzi ze ten dokument nie jest obiektywny i nie pokazuje opinii polakow tylko opinie wybranej grupy ludzi?

 32. kaja

  A mi jest wstyd że w Polsce są wogóle ludzie co bronią innym wolności słowa .W filmie pana Pospieszalskiego są pokazani pewni ludzie wybierani losowo gdyż znajdowało się tam naprawdę dużo ludzi i było by to fizycznie niemożliwe by móc pokazać wszystkich ale sądzę że podobnie myśleli wszyscy co przyszli pod Pałac Prezydencki .Polska jest podzielona nigdy nie była jednością dlatego pojawiają się glosy za i przeciwko.Celem pana Pospieszalskiego było tylko ukazanie ludziom tej atmosfery jedności co panowała wtedy wśród konkretnych ludzi którzy przybyli pod Pałac Prezydencki więc nie rozumiem oburzenia niektórych osób na ten film że jest nie obiektywny ,moim zdaniem jest obiektywny gdyż przedstawia zdanie tych konkretnych ludzi co się wypowiadali z którymi się zgadzam w stuprocentowo a tym co się nie podoba ten film i nie zgadzają się z jego treścią to po prostu niech go nie oglądają .Każdy ma prawo do własnego zdania i proszę to uszanować.Żyjemy w wolnym jeszcze kraju a przynajmniej tak mi się wydaje!!

 33. Jacek Kurski

  Do Kaja: Skoro myslisz tak samo jak ci ludzie to jestes rownie obłakana co oni. Naprawde myslisz ze to Rosja ukartowala ta katastrofe , bo tak uwazaja ludzie z tego dokumentu. Tacy ludzie to powinni w domu siedziec a nie.

 34. kaja

  Do pana Jacka serdecznie dziękuję za komplement bo jeżeli patriotyzm jest obłąkaniem uznaje to za komplement.Natomiast jeżeli chodzi o to czy Rosja przyczyniła się do katastrofy to uważam że niema dowodów na to że jest winna ale też niema dowodów na to że nie jest. Serdecznie wierzę że Polacy się kiedyś obudzą że zrozumieją jak ważna jest prawda nawet ta najboleśniejsza.Pozdrawiam pana !

 35. Michał Cichomski

  Kochani rodacy, zobaczylem film i coż mogę powiedzic, genialny pomysł Kaczynskiego i jego popleczników na zbudowanie poparcia politycznego na śmierci brata. Jest slowo na okreslenie takiego stanu rzeczy niestety wulgarne i zowie się to „skur…….em”. Całkowicie oddaje cynizm niedoszłego i oby tak zostało, prezydenta Jarosława Kaczyńskiego uchowaj Boże.

  Biorąc pod uwagę sposób rozumowania części społeczeństwa dziwię się, że nie wpadli na to, iż za smiercią osob które zgineły w tej tragedii stoi Jarosław.K były premier znany pieniacz i kogucik polskiej polityki. Znany równierz jako brat zmarłego w katastrofie byłego Prezydenta RP (należało by nadmienić, że co najwyżej miernego Prezydenta i fakt, że zmarłego tragicznie nie powinien zmieniać oceny jego prezydentury. W końcu jak widzimy on na tej smierci zyskał najwiecej, sądze że około 25 procent.

  P.S. Jakim prawem i za jakie niby osiągnięcia pochowano takiego miernotę na Wawelu, będę sie zastanawiał do końca życia.

 36. kaja

  Panie Michale skąd ta wiedza że to był pomysł pana Kaczyńskiego? A co do wulgaryzmu to śmiało proszę się nie krępować po języku jaki pan używa wiem kogo pan popiera a słowo Bóg w pana ustach i w tej konkretnie sprawie brzmi co najmniej niesmacznie .A teraz sposób pana rozumowania jest zupełnie irracjonalny z całym szacunkiem ,jak można nawet pomyśleć że brat mógł zabić kochanego brata to nierozumne!A zmarłego Prezydenta na Wawelu pochował pana idol więc w czym problem a co do zasadności wyboru to historia osadzi.Powiem panu coś chciałabym doczekać takich czasów że Polacy będą ze sobą rozmawiać a nie tylko się kłócić że obelgi zamilkną a pojawi się rzetelna dyskusja.I niema w tym nic złego że się ludzie różnią tak było jest i będzie ale musimy odpowiadać sobie jak cywilizowani ludzie nie obelgami ale argumentami.Serdecznie pozdrawiam

 37. Przemysław

  Zastanawiałem się, dlaczego w telewizjach wciąż pokazywano w kółko te same wypowiedzi tych samych ludzi z ulicy. Dlaczego nie ma więcej materiału, dlaczego ton emocjonalny wypowiedzi – choć był żałobny – zawierał tak mało napięcia, tak mało dążenia. Teraz wiem, że był po prostu wyborem. Ilość w tym wypadku świadczy sama za siebie: nawet jeśli w filmie dobrano materiał to i tak jest go więcej niż w doborze telewizyjnym.
  Poruszyła mnie wypowiedź Polaka-Muzułmanina (nazywam Pana tak, bo nie znam imienia, wiem, że jest Pan kimś więcej niż znaczeniem tych dwóch słów). Zrozumiałem, że toczy się wielka wojna – wcale nie między religiami, wcale nie między ateistami a wierzącymi. Wojna toczy się między materializmem a duchowością (nie chodzi tu o orientację filozoficzną).
  Ponieważ to duchowość sprawia, że człowiekiem nie da się zagrywać. Nie da się go zmapować i przewidzieć. Duchowość – nie chodzi tutaj stricte ani o religię, ani o instytucje religijne. Chodzi o zrozumienie, że jesteśmy czymś więcej niż sumą naszych popędów, potrzeb czy nawet interesów. Że istnieje coś r-e-a-l-n-e-g-o w nas co czyni nas Ludźmi, co każdego z nas czyni Człowiekiem. Tylko na tym gruncie można rozmawiać, na gruncie wartości. A przecież istnieje wspólnota wartości!
  Dopiero na tym polu można toczyć Dialog, który prowadzi do zrozumienia Drugiego. To nauka wielu religii, wielu orientacji filozoficznych – choć nie jest bezmyślnym jej zlaniem.
  I stąd myśl: nie sprzedawać. Ani swojego Patriotyzmu, ani swojej Wiary, ani swojej Pamięci. Szczególnie dla tzw. „względów pragmatycznych”. Bo cena przerasta każdego, choć można o tym nie wiedzieć – ceną jest Człowieczeństwo.

 38. Patriota

  Piękna manipulacja, szacunek dla zmarłego, żenada dla twórców materiału, diabeł zaciera ręce….

 39. sikora

  Dziekuje bardzo autorom filmu. Pewna dziennikarka nazwala ten film „agitka”.Juz nie wspomne o wypowiadanych z piana na ustach negatywnych opiniach innych osob. A niech to bedzie „agitka”. Tylko wasza „agitka” trwa juz prawie piec lat. Pozwolcie w koncu wypowiedziec sie innej stronie.Jeszcze jedno. Ci ludzie,ktorzy tak odwaznie i szczerre wypowiadaja sie w tym filmie napewno nie dzwonia do „Szkla kontaktowego”. A gdyby nawet zadzwonili, zostaliby wysmiani przez pana Miecugowa, co juz mialo miejsce.

 40. Polakkk

  Bardzo dobry film ktory ukazuje prawdziwe poglady i uczucia ludzi wprost z ulicy ktorzy przebyli czasami setki kilometrow i stali kilka dni w kolejce aby oddac hold tragicznie zmarlym: Parze Prezydenckiej i Elitom naszego kraju. Szkoda ze Narod w wyborach nie wybral prezydenta-patrioty jakim bylby Jaroslaw Kaczynski ale oddal wladze w inne rece. Prawdopodobnie przyczyn tragedii smolenskiej (czy byl to wypadek czy zamach ?) teraz sie juz nigdy nie dowiemy. Szkoda ze Polacy znow dali sie zmanipulowac.

 41. kaja

  Az miło przeczytać takie słowa widzę że Patriotyzm przynajmniej u niektórych Polaków jest autentyczny.Polacy mieli szansę żeby wybrać godnego następcę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ale to zmarnowali,aż żal pomyśleć że są Polacy którym tak mało zależy na naszej kochanej Ojczyznie wybrali taką opcję iż płacić za ich wybór będziemy wszyscy a o przyczynach katastrofy pod Smoleńskiem na pewno się nie dowiemy przekaza w mediach taką wersje jaka będzie dla nich wygodna !Film pana Pospieszalskiego oglądało już bardzo wielu ludzi i każdy jest pod wrażeniem oraz nie widzą tam niczego o czym by się nie mówiło w większości domów nie rozumiem przeciwników którzy się buntują przeciwko temu filmowi.Jak nie chcą to po co go wogóle oglądają!Dla mnie jest tam wypowiedz normalnych ludzi którzy mówią to co myślą i mają do tego prawo!Pozdrawiam wszystkich którzy naprawdę kochają Polskę.

  1. Angol2010

   ogląda się aby można było mieć własną opinię imając inne zdanie niż ty też można być patriotą, a demokracja polega na pddporządkowaniu się większości. jestem normalnym człowiekiem i wg ciebie mam prawomówić co myślę więc nie wieszaj psów na innych niż ty, bo sam się tym zaliczasz do nienormalnych

 42. Zenek

  Tylko u Polaków wyznających PIS i wielbiących ojca Rydzyka, patriotyzm jest autentyczny. Ci patrioci gorąco modlili się o dobrego prezydenta, a teraz tego dobrego nie chcą zaakceptować. A może Bóg nie wie co jest dobre, a może (o zgrozo) Bóg bardziej lubi tych co nie wyznają PISu i nie uwielbiają tego „ojca”? Ojciec huczał, że ci co usuną krzyż z przed pałacu nie są Polakami, patriotami i katolikami. A teraz (o zgrozo) do usunięcia krzyża dołożył się Kościół Polski. No to w myśl jego słów ten Kościół to ani polski ani patriotyczny ani katolicki. Jeśli ojciec „założyciel jątrzącej propagandy” czuje się Polakiem, patriotom i katolikiem, no to w myśl jego słów nie należy do Polskiego Kościoła który przecież usuwa krzyże. Podobnie można powiedzieć o Pisie wraz z jego poplecznikami. Niemal wszędzie gdzie odzywa się propaganda tandemu PIS i RM występują absurdy, ale wyprane mózgi oddanych im zwolenników na to nie reagują. Dokładnie tak jak w sekcie gdzie guru ma zawsze rację. Sekta, to może zbyt mocno powiedziane, ale do fanatyzmu to już bardzo blisko.

 43. kaja

  Panie Zenku jestem zwolenniczka PiS tak jak pan zapewne PO ale tu nie chodzi o to żeby się kłócić czy wzajemnie ubliżać ale o fakty ,coś panu powiem na samym początku jak odbywały się prawybory miałam glosować na Komorowskiego niestety jak się zaczęła kampania tuż po katastrofie słuchając pana idola zawiodłam się ciągłe ataki na pana Kaczyńskiego były obrzydliwe .Zamiast zajmować się polityką ciągle słyszałam co to Kaczyński nie zrobił ,jaki to on nie jest.Pan Komorowski powinien pozwolić ocenić to ludziom -wyborcom a mówić powinien tylko o sobie.Wtedy zaczęłam się interesować panem Kaczyńskim denerwowało mnie dlaczego nie odpowiada na te ataki Komorowskiego i liderów PO na czele z Palikotem .Gdy poznałam dokładnie jego życiorys ,dzieje rodziny oraz osiągnięcia wiem jestem tego pewna że jest to wielki patriota i zle się stało że nie będzie naszym Prezydentem!Ale Pana zdanie szanuje i nie będę się posługiwać takim językiem jak pan!Po prostu ma pan prawo do własnego zdania i opinii na czyjkolwiek temat .Aha jeszcze jedno co jest z tym ojcem Rydzykiem ciągle o nim słyszę i pod jego adresem różne krytyki tylko nie wiem czy uzasadnione muszę zasiegnąć opinii na jego temat.Wiem tylko tyle że prowadzi Radio Maryja ale tylko tyle wiec muszę pana rozczarować nie zdąrzył mi -Jak pan to określił :”mózgu wyprać”Pozdrawiam serdecznie

 44. Podczas kampanii wzywał do zakończenia wojny polsko-polskiej, a zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów, wzywa do mobilizacji i do zwycięstwa, czyli do wojny polsko-polskiej.
  Podczas kampanii był przeciwny obietnicom wyborczym dawanym przez Komorowskiego, no bo są szkodliwe dla Polski. A teraz w razie niedotrzymania tych obietnic, zamierza rozliczać Komorowskiego. A więc o co chodzi, czy naprawdę o dobro Polski czy o coś innego?
  Nazwał męczennikami tych co zginęli w smoleńskiej katastrofie. No to w takim razie, kto ich męczył i kto ich zabił? Czy takie naciąganie do wzniosłych ideałów, które ze znanymi faktami nie mają nic wspólnego, nie jest fałszowaniem rzeczywistości po to by mieć polityczny zysk?
  Dlaczego używał słowo prywatyzacja skoro jako człowiek wykształcony, bardzo dobrze wiedział, że chodzi o komercjalizację? Jak można ufać człowiekowi, który wciska narodowi to, co sam doskonale wie że jest nieprawdą?
  Dlaczego wciska narodowi, że PO chce przejąć publiczną telewizję, skoro doskonale wiadomo, że chodzi o jej odpolitycznienie. Chodzi o to, by nie władał nią ani PIS ani PO ani żadni inni. PIS wciska narodowi takie kłamstwo, bo nie chce utracić w publicznej telewizji swoich bardzo mocnych wpływów, które przywłaszczył sobie, będąc przy władzy.
  Kaczyński zrobił podział na Polskę solidarnościową i liberalną, przypisując sobie nazwę Polska solidarnościowa. Dziwne bo w obozie PO widać tych, którzy solidarność stworzyli, walczyli w niej i nią kierowali (Wałęsa, Mazowiecki, Bartoszewski, Moczulski, Wajda itd.) a w obozie PIS poza Kaczyńskim nikogo ze znanych solidarnościowych postaci nie widać. A więc znów kolejna mistyfikacja.
  To są tylko nieliczne przykłady z ostatniej chwili. Można by je mnożyć sięgając wstecz. Ale nie kłóćmy się. Faktycznie użyłem zbyt mocnego języka za co przepraszam. Nie jestem gorącym zwolennikiem PO, ale z tych paru politycznych opcji, które w tej chwili są do wyboru, ta opcja jest na dzień dzisiejszy Polsce potrzebna. Polsce bardzo potrzeba spokoju, wyważonej politycznej merytoryki …..

 45. Joachim Brudziński

  Ja sam nie jestem zwolennikiem PO choc wole ich od Pisu. Kaczynski dla mnie to jest jeden z najbardziej obłudnych i sprzedajnych ludzi w polityce. Za głosy wyborcow byl by w stanie powiedziec wszystko. Kiedys zeby zdobyc wiecej glosow dogadywal sie z Rydzykiem co dla mnie jest nie do przyjecia. Podczas tej kampanii nagle zmienil zdanie o lewicy. Najlepsze jest to ze wzywal do konca wojny polsko-polskiej a tuz po zakonczeniu wyborow we wszystkim szuka konflikow z PO i caly czas chce zeby za wszystko co nie jest po jego mysli go przepraszano bo inaczej nie bedzie wspolpracowal. Powrot do starego Jarka.I jeszcze do tego to wieczne doszukiwanie sie we wszystkim spisku. Jak dla mnie to juz przesada. Moze i on jest patriota ale jak dla mnie to jego negatywne cechy dominuja jego osobowosc. Ludzie tak szybko zapominaja co on wyprawial jak byl premierem. Zrobienie wicepremierami Giertycha i Leppera to bylo osmieszenie nas na arenie miedzynarodowej. Moze i Bronek nie jest najlepszym kandydatem na prezydenta ale napewno nie ma w sobie tyle zawisci i rzadziej zdarza mu sie gadac jak potluczony niz kaczor.

 46. kaja

  Panie Zenonie dziękuje za wyważony styl nikt Polski nie podzielił ponieważ zawsze byli i będą liberałowie wraz z ich poglądami czyli ludzie popierający biznesmenów i przedsiębiorców oraz Solidarnościowcy czyli partie popierające zwykłych robotników oraz ich prawa tak było jest i będzie tylko każda z tych partii musi szukać kompromisu by móc dobrze rządzić.Co jest obecnie lepsze dla naszego kraju -zobaczymy!Proszę pamiętać że teraz PO nie będzie mogło w razie niepowodzeń obciążyć nikogo -wszystkie najważniejsze instytucje w kraju są w rękach PO.Ludzie ich rozlicza za ich rządy jak każda partie!Co do katastrofy pod Smoleńskiem to fakt niema dowodów na to że to było działanie zaplanowane ale też niema dowodów na to że tak nie było .Polacy chcą prawdy i tylko to się liczy ,prawdy popartej faktami .Ja osobiście Rosjanom nie wierzę za dużo kłamstw było miedzy naszymi Narodami także prowadzone przez nich śledztwo jest dla mnie mało wiarygodne .Mam do pana pytanie co pan pomyśli jeżeli jednak okazało by się że to był zamach?Pytanie teoretyczne!Co do telewizji publicznej to czy wsłuchuje się pan jak ma następować to odpolitycznienie?Na jakich zasadach?W jakiej sytuacji PO zaczęło odpolityczniać TVP czy nie po filmie pt.Solidarni? Co pan powie na TVN proszę wsłuchać się w dyskusje polityczne ton ich ukierunkowuje stronniczość dziwne ale zawsze na korzyść PO .Poprosiłam znajomego o odniesienie się do moich wniosków bez informowania go o moich spostrzeżeniach stwierdził podobnie choć on popiera SLD .Czy to odpolitycznienie to nie jest czasami ich reakcją obronna?Jeżeli wyraziłam się nietaktownie w jakiś sposób obrażając pana przepraszam.Pozdrawiam Serdecznie!

 47. Zenek

  Witaj kaja. Miło się z Panią koresponduje. Nie aż tak bardzo jesteśmy po przeciwnych stronach barykady, o ile w ogóle ta barykada istnieje. Oczywiście poczekamy i zobaczymy co PO z Polską zrobi, posiadając mocną władzę. Popieranie biznesmenów i przedsiębiorców to też popieranie zwykłych robotników gdyż to oni tworzą miejsca pracy dla robotników. Popieranie tylko robotników a niszczenie biznesmenów prowadzi również do niszczenia robotników. Tutaj trzeba mądrości dnia dzisiejszego i nie można cofać się do czasów „dyktatury proletariatu”.
  Bardzo smuci mnie, że tą niewypowiedzianą smoleńską katastrofę, Polacy nie potrafią wykorzystać w ewangeliczny sposób. Nie potrafią odczytać znaku czasu, który poprzez niewypowiedziany bul rodzin tych, którzy zginęli, mocno woła o zmianę kursu, by zejść z drogi jątrzenia i wejść na drogę szukania pojednania.
  Czasami mam wrażenie, że Polacy często nie potrafią bez przeciwnika normalnie funkcjonować. Wydobywają karkołomne podejrzliwości, by tylko mieć czym z oponentem powojować. Nazywamy to szukaniem prawdy, ale czy to nie jest bardziej jakaś niskich pułapów żądza? Widzimy siebie po stronie prawdy, nie zdając sobie sprawy z tego, że oskarżając kogoś, nie mając na to niezbitych dowodów, stajemy się oszczercami i kłamcami. Dochodzenie przyczyn katastrofy nie powinno nas zbytnio zajmować. Od tego są specjalnie służby i one będą z tego przed Bogiem odpowiadać. Naszym zadaniem jest pragnienie pokoju i pojednania.
  Różnica między TVP a TVN jest taka że jedną telewizje utrzymują abonamenci a druga utrzymuje się sama. Ta co utrzymuje się sama, może popierać konkretny polityczny profil i konkretną partię. Natomiast ta którą utrzymuje całe polskie społeczeństwo, musi być w tym względzie neutralna. Całkowite odpolitycznienie jest bardzo trudne, ale jest możliwe, czego przykładem są np. Niemcy. Pozdrawiam serdecznie.

 48. Polakkk

  Witam moze wlacze sie do dyskusji.
  Panie Zenku napisal Pan: „Dochodzenie przyczyn katastrofy nie powinno nas zbytnio zajmować”.
  Poprostu jestem w szoku! Wg Pana nie powinno Polakow obchodzic dlaczego z jakiej przyczyny zginelo pod Smolenskiem prawie 100 osob Elity Politycznej i Wojskowej Kraju ??? Powiem Panu ze to jest obecnie jedna z najwazniejszych spraw dla Polski – ustalenie kto jest odpowiedzialny za ta katastrofe a jezeli ktos uwaza tak jak Pan to nie jest prawdziwym Polakiem. Glosowalem na Kaczynskiego. Dlaczego? Uwazam ze rzad Tuska NIE ZROBIL PRAWIE NIC aby przejac sledztwo w sprawie katastrofy a mozna bylo to zrobic ale jak widac Platforma wolala nie przeszkadzac Rosjanom w zacieraniu sladow. Nie twierdze ze to byl na 100% zamach (byc moze podoga, blad pilota, zle namiary od kontrolerow smolenskich, awaria samolotu itp) ale pozwalajac Putinowi i Anodine na prowadzenie sledztwa NIE MAMY SZANS DOWIEDZIEC SIE PRAWDY. Rosja jest teraz sedzia we wlasniej sprawie wiec chyba rozumie Pan ze bedzie starala sie ukryc obciazajace ja fakty/zaniedbania itp.
  Rosja cieszy sie ze wygral wybory Komorowski i pelnie wladzy ma teraz PO gdyz wie ze nikt teraz nie bedzie przeszkadzal Putinowi w poprowadzeniu sledztwa wg jego scenariusza.
  Kaczynski gdyby wygral wybory na pewno probowalby pilnowac aby prawda kiedys wyszla na jaw chociaz po zaniedbaniach jakich dopuscil sie zaraz po tragedii rzad PO trudno teraz bedzie poznac co bylo przyczyna tej tragedii.
  Smutne ale prawdziwe 🙁

  Dziwie sie ze Pan tak bardzo wierzy w „uczciwosc” Rosji i ludzi ktorzy prowadza sledztwo majacy korzenie w KGB.

  P.S. Nie slucham Radia Maryja, nie jestem „moherem”, mam wyzsze wyksztalcenie, mam 28 lat jestem mlodym czlowiekiem ktory chce mocnej i wolnej Polski. Pozdrawiam.

 49. kaja

  Odnośnie ostatniego wpisu to dziękuję za prawdziwą odwagę i szczery patriotyzm jesteś młodą osobą a to buduje i daje nadzieję dla wszystkich Polaków dla których Polska jest najważniejsza .Jest jeszcze nadzieja dla naszej kochanej Ojczyzny jeżeli młode pokolenie będzie znało i ceniło wartości wyższe oraz będzie próbowało według nich żyć.Serdecznie pozdrawiam i dziękuję!

 50. Zenek

  Witaj Polakkku. A ja jestem w szoku że szokuje Pana sprawa oczywista. Przecież nie napisałem, że nie powinno nas obchodzić, ale napisałem że nie powinno nas zbytnio zajmować. Zarówno Pan jak i ja nie jesteśmy w stanie cokolwiek w tej sprawie zrobić, a więc dlaczego mamy się zajmować czymś na co nie mamy żadnego wpływu? Jesteśmy tylko obserwatorami i nasze działanie ogranicza się tylko do pragnienia by proces dochodzeniowy był rzetelny, prawy i fachowy. Gratuluję Panu bycia prawdziwym Polakiem, który orzeka że ja nie jestem prawdziwym Polakiem. To jest domena i godność wyznawców PIS.
  Czyś się Pan na księżycu wychował, myśląc że ktoś mógłby zabronić Rosjanom prowadzić śledztwo? Przecież żadne przepisy nie mówią, że ktoś z zewnątrz może zabronić prowadzenia śledztwa służbom tego kraju na, którego terenie stał się jakiś wypadek. Międzynarodowe procedury są takie a nie inne i tego nikt nie zmieni i Kaczyński też by nic nie zrobił, gdyby nawet był jednocześnie prezydentem i premierem. Takie są realia i człowiek z wyższym wykształceniem za jakiego się Pan podaje, powinien to wiedzieć. Może być Pan pewny, że Jarosław Kaczyński niczego więcej w tej sprawie by nie osiągnął, a jedynie mógłby być tym, przez którego Rosja wcale nie kwapiła by się udostępnianiu jakiekolwiek materiałów. Jeśli tak bardzo Panu zależy na wyjaśnieniu tej sprawy, to bądź Pan wdzięczny PO że nie drze kotów z Rosją, dzięki czemu materiały do Polski docierają. Czy naprawdę jest Pan aż tak naiwny, myśląc że gdyby wygrał Kaczyński to przeszkodziłby Putinowi w prowadzeniu śledztwa według swojego scenariusza? Bądź Pan wdzięczny polskiemu narodowi że nie wybrał tego, co w tej sprawie mógłby tylko zaszkodzić.
  Skąd Panu przyszło do głowy, że ja bardzo wierzę w uczciwość Rosji i ludzi którzy prowadza śledztwo mający korzenie w KGB?
  Cieszę się że nie słucha się politycznej propagandy Radia Maryja, i że chce Pan mocnej i wolnej Polski. Czyli że jesteśmy na tej samej drodze. Teraz trzeba być bardzo uważać, którym politykom zaufać a którym nie. Mi jest bardzo trudno zaufać komuś, kto np. dla zdobycia głosów chwali starych komunistów (Gierka), udaje że kończy wojnę polsko-polską, zamienia słowo komercjalizacja na prywatyzacja itd.

 51. hmm

  przyniescie kamienie pod krzyż uspypiemy wielki kopiec zamiast krzyża w tym miejscu wystarczy że każdy przyniesie kilka sztuk w relkamówce plecaku koszyku i jeśli zrobi to kilka tysiecy ludzi na raz w momencie gdy zabiorą krzyż wyrośnie góra z kamieni której nie bedzei można tak łatwo usunąć do czasu gdy powstanie tam tablica lub inny obiekt

 52. Polakkk

  Panie Zenku dla kazdego prawdziwego Polaka przebieg i wynik sledztwa powinien miec istotne znaczenie. Dlaczego? Ano dlatego ze jezeli Rosja tak poprowadzi sledztwo ze okaze sie ze wina jest po stronie Polski (no. blad pilota, awaria samolotu, inne zaniedbania) wtedy Nasz Kraj bedzie musial zaplacic gigantyczne odszkodowania rodzinom ofiar. Jezeli jednak znalazlyby sie dowody ze Putin stoi za katastrofa wtedy moze nawet dojsc do konfliktu zbrojnego i wojny. Rozumie to Pan? Chyba nie. Co do rzadu Tuska ktory nie wystapil z inicjatywa przejecia sledztwa od Rosji to zacytuje Panu konwencje Chicagowska Zalacznik 13 Rozdzial 5 Pkt. 5.1: „Zalecenie. Do Państwa miejsca zdarzenia, należy podjęcie badania okoliczności poważnych incydentów. Państwo to może jednak przekazać, w całości lub w części, prowadzenie takiego badania innemu Państwu na pod-stawie dwustronnej umowy.” Dlaczego PO to zaniedbala?? Teraz kilka faktow-pytan: Dlaczego zarowki oswietlajace pas na lotnisku w Smolensku wkrecano dopiero po katastrofie? Dlaczego 80 min po tragedii z karty bankowej Andrzeja Przewoznika skradziono pieniadze 6000zl? Dlaczego corke Wassermana i inne rodziny ofiar namawiano w Rosji aby zgodzily sie na spalenie ubran zabitych ktore byly waznymi dowodami w sprawie? Dlaczego media oklamywaly nas ze samolot podchodzi 4 krotnie do ladowania skoro naprawde podszedl tylko 1 raz? Dlaczego wmawiano nam ze byl to blad pilota skoro nie bylo na to dowodow? Dlaczego do dzis nie mamy oryginalow czarnych skrzynek? Dlaczego sczatki samalotu znajdowano na miejscu katastrofy nawet miesiac pod tragedii? Dlaczego Bronislaw Komorowski pomimo takich zaniedban ze str Rosyjskiej odznaczyl rosyjskich milicjantow za „wzorowe zabezpiecznie miejsca katastrofy”? DLACZEGO? Niech Pan odpowie KONKRETAMI! Dlaczego Tusk i Komorowski tak ufaja Putinowi? Widocznie maja w tym swoje ineteresy ale napewno nie sa to interesy Polski 🙁 Pozdrawiam.

  1. Bolek 1941

   popieram całkowicie pana panie Polakkk. to jest tylko część pytań na które nie ma odpowiedzi. a ten zenek to nich zajmi się tym czym zajmował się jego imiennik w piosence Andżeja Rosiewicza to jest profesja idealna dla niego,z tak wypranym mózgiem jak u niego przez G.W. i koncern ITI  to jest tylko jedno wyjście ” UŚPIENIE !”

 53. hmm

  przyniescie kamienie pod krzyż uspypiemy wielki kopiec zamiast krzyża w tym miejscu wystarczy że każdy przyniesie kilka sztuk w relkamówce plecaku koszyku i jeśli zrobi to kilka tysiecy ludzi na raz w momencie gdy zabiorą krzyż

 54. Zenek

  Szanowny Panie Polakkku. Skąd Pan wytrzasnął, że Tusk i Komowowski ufają Putinowi. Gdyby ufali, to nie zleciliby prowadzenia śledztwa po polskiej stronie, nie wysłaliby do ich śledczych polskiego obserwatora i nie ściągaliby materiałów dowodowych do Polski. Ależ sobie Pan wymyślił z tą wojną polsko-rosyjską (kto Panu tak zamącił). Naprawdę chce Pan straszyć Rosję jakąś konwencją z Chicago, która jest tylko jakimś zaleceniem i być może Rosję wcale ona nie obejmuje? Jak można komuś nie ufać, a jednocześnie ufać, że ten ktoś podporządkuje się jakiejś niewiążącej konwencji, która nie jest jemu na rękę? A może myśli Pan, że Rosja przestraszyłaby się pana Jarosława Kaczyńskiego, który by na nią nakrzyczał i pokiwał jej palcem? Co takiego PO zaniedbała a co wywalczyłby PIS gdyby był przy władzy? Myśli Pan, że te wszystkie fakty-pytania które Pan przytoczył nie miałyby miejsca gdyby rządził PIS? Dlaczego prosi mnie Pan o to, bym na nie odpowiedział „KONKRETAMI!”. Najpierw odpowiedz Pan samemu sobie na nie „KONKRETAMI!”. Jeszcze raz proszę, podziękuj Pan narodowi polskiemu za to, że nie poddał się jakiejś dziwacznej politycznej propagandzie, która z realiami nie ma nic wspólnego i że wybrał człowieka i partię, która zna się na stosunkach międzynarodowych i wie jak postępować z Rosją. Możesz być Pan pewny, że gdyby rządził PIS na czele z Jarosławem Kaczyńskim, to nie wskórali by tyle od Rosji co PO. Karzeł strasząc i wykrzykując na wielkoluda na pewno mniej od niego dostanie niż ten, który chce z wielkoludem żyć w zgodzie. Jeśli dodatkowo wierzy Pan w jakiekolwiek pożyteczne sukcesy pisowskiej „Parlamentarnej Komisji Śledczej”, która jest bez jakichkolwiek narzędzi to rzeczywiście wychował się Pan na księżycu. Może można wymontować silnik w aucie, nie posiadając żadnych narzędzi? Pięcioletnie dziecko, może w coś takiego uwierzyć i próbować to robić, ale fachowiec nawet palcem nie ruszy. Zebrali się dzieciaki na czele z Macierewiczem i będą przy aucie majsterkować. Natomiast fachowcy nie chcą nawet palcem tego dotknąć.

 55. WIELKE GRZECHY PO

  Czuję się oszukany przez PO i Komorowskiego
  -Podwyżka VAT
  -Zajmowanie się walką z kastą katolicką zamiast gospodarką
  -Wystawienie za nasze pieniądze pomnika z granitu sprowadzonego ze Szwecji Bolszewikom w OSSOWIE
  -Wysłanie stażaków do gaszenia pożarów
  pod Moskwe zamiast do Bogatymi
  -Obściskiwanie się publiczne z Kaliszem czerwonym insektem.
  -Wzrost wydatków na wojsko w afganistanie z 300 na 1 miliar

 56. kaja

  Do ostatniego komentarza to większość Polaków tak myśli większość czuje się oszukana a to tak naprawdę dopiero początek władzy totalitarnej w wydaniu PO boję się myśleć co będzie pózniej .Skandal goni skandal coraz bardziej jestem przekonana iż po 10 kwietnia niestety ale nie jesteśmy już suwerennym Państwem jesteśmy i to bardzo zależni od władz innego państwa.

 57. wstyd się przyznac ale głosowałam na PO jestem rozczarowana ale sądziłam że z dwojga złęgo lepiej PO niż PIS,a tu gucio
  jeżeli ktos czyta te komentarze z rządu…to spinac te spasione dupy i zająć sie tym czym należy a nie pierdoły….
  Katastrofa do wyjaśnienia przez naszych specjalistów a nie przez ruskich
  Podatki drogi służba zdrowia i OFE….co wy złodzieje robicie z Nas Polaków!?
  popieram was młodych ,jeżeli możecie działajcie!życzę powodzenia

Dodaj komentarz